Kátyús úton zötykölődünk Lakitelek felé, amikor egyszer csak megpillantjuk a népfőiskolát. Pontosabban először a munkagépeket és a munkásokat, amint dolgoznak a Lezsák Sándor országgyűlési alelnök által alapított intézmény épületein. Még néhány kilométer a keringés a kátyúk között, és már ott is vagyunk a 10 ezres Bács-Kiskun megyei nagyközségben.
Ez a kis jelenet, mint cseppben a tenger, úgy szolgál magyarázatul arra, ami a rendszerváltás falujában történt május 8-án. Időközi helyhatósági választást tartottak a településen, mert a fideszes alpolgármester, Madari Andor kezdeményezésére januárban feloszlatták a képviselő-testületet. Az esztergomi modellből ismerős patthelyzet jött létre ugyanis: 2014-ben mindössze négy százalékponttal, 72 szavazatos előnnyel a független Zobokiné Kiss Anita lett a polgármester, de a testületben a kormánypártiak alkották a többséget.
A kampányban és az időközi választáson – ahol a Fidesz és a Lezsák Sándor által fémjelzett Nemzeti Fórum polgármesterjelöltje Madari Andor lett – aztán az történt, ami Ózdon, Veszprémben, Tapolcán és Salgótarjánban. Vagyis a kampányt meghatározta az ígérgetés, a fenyegetés és a személyeskedés, az ezt követő voksolás pedig a kormánypárti jelölt vereségét hozta.
Zobokiné Kiss Anita jelentősen növelte 2014-ben szerzett előnyét, ugyanis míg rá 1377-en szavaztak, addig Madari Andorra 827-en, a képviselő-testületbe pedig csak független jelölt jutott be, fideszes egy sem. Mindez ráadásul komoly részvétel mellett történt. A közel négyezer választásra jogosult lakos közül 2320-an mentek el szavazni, márpedig a rendszerváltás óta Lakiteleken legfeljebb 1700-an járultak az urnákhoz, és ebbe az országgyűlési választások is beleszámítanak.
Ezt már Zobokiné Kiss Anitától halljuk irodájában. Elmeséli, számított rá, hogy a fideszesek korábban megpróbálják majd feloszlatni a testületet, de csak sejti, miért most éltek ezzel a lehetőséggel. Szerinte ugyanis ez volt a fejlesztési források érkezése előtti utolsó pillanat, ezért volt fontos lépnie az alpolgármesternek. Ő maga persze mindenképpen törekszik majd rá, hogy függetlenként minél több pályázati pénzt tudjon hozni a falujának. Szerinte egyébként ez a függetlenség, ha közvetve is, de a sikerében szerepet játszott. Noha a testület felosztása után minden ellenzéki párt megkereste, ő következetesen mindegyiknek nemet mondott.