Ungár Péter, az ellenzéki párt külpolitikai szakszóvivője szerdán Budapesten tartott sajtótájékoztatóját követően az MTI-vel közölte, a kabinet jelenleg „különbséget tesz magyar és magyar között” azzal, hogy nem biztosítja a levélben szavazás lehetőségét a magyarországi lakhellyel rendelkező, de külföldön dolgozó választóknak.
Kiemelte, a Nyugat-Európában élők helyzete a két évvel ezelőtti parlamenti választáson is tarthatatlan volt, mivel sokuknak több száz kilométert kellett utaznia ahhoz, hogy gyakorolni tudja állampolgári jogait.
Az LMP politikusa elmondta, korábban többször is kezdeményezték, hogy a külföldön élők levélben adhassák le listás szavazatukat, a népszavazáson pedig ne érje őket hátrányos megkülönböztetés.
Ungár Péter kitért arra is, hogy pártja álláspontja szerint a népszavazás nem oldja meg a migráció problémáját, ugyanakkor ezt a kérdéskört nemzeti hatáskörben kell tartani, a magyar embereknek pedig joguk van eldönteni, kikkel szeretnének egy országban élni. Megerősítette, ezért részt vesz majd a népszavazáson, és azon nemmel szavaz majd.
Az Országgyűlés május 10-én rendelte el a kötelező betelepítési kvótáról szóló, a kormány által kezdeményezett népszavazást, amelyet Áder János köztársasági elnök október 2-ára írt ki. A kérdés úgy szól: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”