A lengyel államfő lesz az október 23-i ünnepség díszvendége

Eddig 283 település nyert el pályázati forrást az évfordulóhoz kapcsolódóan rendezvényre.

MTI
2016. 09. 05. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán elmondta: a lengyel államfő szólal majd fel Orbán Viktor miniszterelnökkel a Kossuth téri nagygyűlésen október 23-án. Hozzátette, az emlékbizottság azt javasolta a kormánynak, hogy egy kiemelt vendéget hívjanak meg, ne „a minél több külföldi államfő begyűjtése” legyen a cél a megemlékezések szervezése során.

Közlése szerint eddig 283 település nyert el pályázati forrást az évfordulóhoz kapcsolódóan rendezvényre vagy emlékhely kialakítására, a számukat emeli majd, hogy az önkormányzatoknak újabb támogatási kört írnak ki a közeljövőben.

Megemlítette: az október 22-től november 4-ig tartó központi ünnepségsorozatról később adnak tájékoztatást.

Balog Zoltán jelezte: a programok lezárása után adnak részletes tájékoztatást az emlékév pályázatairól, menet közben azért nem kívánnak lehetőséget kínálni részszerződésekbe, -elszámolásokba való betekintésre, mert az zavarná a lebonyolítást, és „nem is lenne tisztességes azokkal szemben, akik megvalósítják a programokat”.

Az emlékbizottság elnöke kitért arra is, hogy megnézték az évfordulóhoz kapcsolódó imázs- és reklámfilmeket, meghallgatták Desmond Child dalát is, amelyet a testület alkalmasnak talált arra, hogy a lehető legszélesebb rétegeket megszólítsa.

Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum alapító főigazgatója, a testület társelnöke, az emlékév kormánybiztosa az eseményen elmondta: eddig 1094 pályázatot értékelt ki az emlékbizottság, s ezek közül 725-öt részesítettek támogatásban.

Jelezte: a határokon túl 112 városban rendeznek programokat, „amelyek elviszik ’56 dicsőségét és azt a büszkeséget, amelyet mi érzünk ’56 hőseivel kapcsolatban”, a külföldi programok szlogenje a Freedom first lesz. Ennek okaként említette, hogy ez egy olyan antikommunista szabadságharc volt, amelynek – a többitől eltérően – nem voltak anyagi jellegű követelései, mint a normacsökkentés vagy az ellátás színvonalának javítása, a kenyér árának csökkentése.

A magyar ’56 nem az anyagi körülmények javítását követelte, hanem a szabadságot és a függetlenséget – fogalmazott Schmidt Mária.

Szólt arról is: a fővárosban meglévő négy mellett a tizenkilenc megyeszékhelyen is helyeznek el 1956-ról megemlékező épülethálókat, ahogy tűzfalfestéseket is. Utóbbiakból Budapesten most kettő látható, de hat újabbat terveznek. Emellett 245 OTP-fiókban, 295 Mol-benzinkútnál, a 4-6-os villamoson, az M2-es metrón, a fővárosi tömegközlekedés buszain, citylightposztereken, a MÁV 155 vasútállomásán, valamint a közszolgálati rádióban és televízióban lesznek a forradalomra és szabadságharcra emlékeztető megjelenések.

Hozzátette: a nemzetközi médiakampányra kiírt közbeszerzés eredményeként kilenc ország tizenhárom világvárosában jelenik meg a téma, eközben pedig 120 olyan külföldit látnak vendégül az eseménysorozat ideje alatt Magyarországon, aki hat évtizeddel ezelőtt segítette a magyarokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.