Úgy tűnik, a fiatal hajléktalanoknak alapvetően két nagy csoportja van: a volt állami gondozottak, és olyanok, akik vidékről, jellemzően kistelepülésekről költöztek fel a városokba. Előbbiek a hirtelen rájuk szakadó önálló élettel nem tudnak megbirkózni, utóbbiak pedig főleg a munkanélküliség elől, terv nélkül, mindent egy lapra feltéve „szöktek” a szebb jövőt ígérő nagyvárosokba.
Négyezren éjszakáznak a magyar utcákon
Jelenleg körülbelül 15 ezer hajléktalan ember lehet Magyarországon, közülük mintegy 4 ezren töltik az éjszakát az utcán – nyilatkozta Győri Péter, a Menhely Alapítvány kuratóriumának elnöke az MTI-nek.
De bármennyire is makacsul él a tévhit, hogy vidéki fedélnélküliek árasztanák el a városokat, ezek az emberek nem hajléktalanként érkeznek – mondta a Menhely Alapítvány módszertani vezetője. Gurály Zoltán szerint inkább az a jellemző, hogy a falvakból érkező, a városokban akár állást is találó, munkásszállókon lakó emberek alól kicsúszott a talaj, és kellő közösség híján az utcán találták magukat. Gurályék a Február Harmadika munkacsoport kötelékében évek óta „számlálják” a fedélnélkülieket. Statisztikáik a fenti állításukat erősítik: eszerint az utcán élő, 30 évnél fiatalabb hajléktalanok csaknem negyven százaléka már Budapesten lakva vált fedél nélkülivé. Ami a tendenciát illeti, a hajléktalanok tömegének átlagéletkora egyrészt növekszik, ugyanakkor egyre több a 30 év alatti fiatal is közöttük. Egyre több a roma és az iskolázatlan is. Pedig korábban a társadalmi tendenciákkal együtt növekedett az utcára kerülők átlagos iskolázottsága is. Most viszont egyre többjüknek van csak nyolc általánosa.
Némileg más a helyzetük az esetleg őslakos, volt intézetiseknek, bár jövőképük nekik sem sok van. Miután esetenként 18 éven keresztül az állam gondoskodik róluk, ezután egyszerűen elengedi a kezüket.
Bár Zala megyében lelkiismeretes, önfeláldozó utógondozó szakemberek segítik az intézetből frissen kikerült fiatalokat, ez korántsem mondható el az egész országról – ismertette a helyzetet Horváth Leon. A gyámhivatallal szemben pert nyerő egykori állami gondozott kifejtette: nem mindenhol tanítják meg a gyerekeket a pénz helyes felhasználására, beosztására.