Gyurcsány népszavazást tartana az egészségügyről

Persze csak akkor, ha a demokratikus ellenzék kormányra kerül.

MTI
2016. 11. 25. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke erről az Egészségügy – működés – finanszírozás című pénteki budapesti konferencián beszélt, amelyet a DK Új Köztársaságért Alapítványa, valamint a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége európai parlamenti képviselőcsoportja szervezett.

A volt miniszterelnök azt mondta, hogy az utóbbi hat évben semmilyen közéleti, szakmai vita nem folyt a terület helyzetéről és rendbetételéről. Hozzátette, hogy a 2008-as, „szociálisnak hazudott népszavazás” utat nyitott a 2006-ban elkezdett egészségügyi átalakítási folyamat megbuktatásához, azóta pedig a Fidesz „saját csapdájában vergődve nem mer semmit csinálni”.

A rendszerváltozás előtt azt mondták, hogy az egészségügyben mindenkinek egyformán a legmagasabb minőséget kell nyújtani – folytatta gondolatmenetét. Az alapelveket nem lehet egyszerre fenntartani, de társadalmi, politikai, emberi következményekkel jár annak kimondása, hogy változtatni kell – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Az egészségügyi szolgáltatások és a betegigények is differenciáltak, miközben a „hétköznapi tapasztalat” azt mutatja, hogy a mai egészségügy sem ingyenes – fejtette ki. A legmagasabb szolgáltatási minőséget pedig képtelenség mindenkinek egyformán nyújtani – tette hozzá. Ha az alapelvek közül egyik sem igaz, akkor az ezen működési elvekre épülő modell torz – szögezte le.

Szerinte mérlegelni kell, hogy emberileg, szakmailag mi szolgálja az ország javát, miközben azt is fel kell mérni, hogy ebből mit tudnak elfogadni az emberek.

El kellene dönteni, hogy mi jár mindenkinek a társadalombiztosítási jogviszonyért cserébe – közölte. Hozzátette: ennek kimondása viszont komoly morális problémát jelent. Az lehet a megoldás, ha differenciáltan, társadalmi csoportonként vezetnek be egy ilyen programot – fogalmazott.

A következő problémát a szakmai szervezetek azon álláspontjával vezette fel, amely szerint azokban az intézményekben kell fenntartani szülészeti-nőgyógyászati osztályokat, ahol egy évben legalább 500 gyermek születik, mert csak ezeken a szülészeteken várható el a biztonságos ellátás.

Gyurcsány Ferenc véleménye szerint nagy konfliktust okoz, hogy mi legyen a magán- és a közösségi tőke, a társadalombiztosítási és a közvetlen magánfinanszírozás aránya az egészségügyben.

A pártelnök azzal összegzett, hogy sok finom innovatív apró megoldással lehet odáig eljutni, hogy a jelenlegi „káoszból” rendet, tisztességet teremtsenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.