– Ha visszagondol a gyermekkorára, a negyvenes, ötvenes évekre, milyen különbséget lát az akkori, illetve a mai adventi időszak között?
– A mi nemzedékünk olyan körülmények között nőtt föl, hogy mindennek tudott örülni. Emlékszem, egyszer fakerekű rollert kaptam, egy másik alkalommal a helyi plébános adott egy kordbársony kabátot, ami egy segélycsomagban érkezett. Hogy én azzal milyen boldog voltam! A háború utáni években a nagy átlag nehéz helyzetben élt, ezért sokkal inkább összetartottak az emberek. Zebegényben, ahol felnőttem, karácsony táján szinte az összes családnál volt disznóvágás, és mindenki vitt a szomszédnak kóstolót, az emberek kisegítették egymást.
– A karácsony is közelebb állt a lelkekhez?
– Hogyne! Nem voltak olyan hatalmasak az igények, mint ma. Sajnálom a mai gyerekeket, mert gyakran úgy viszonyulnak az ünnephez, hogy „csak ezt kaptam?” Úgy tapasztalom, mindig más kell nekik, irigykednek egymásra, folyton utol akarják érni a másikat. Idekapcsolódik egy friss élményem is: megnéztem a világ leggazdagabb országainak a listáját, amelyen Magyarország az első ötvenben foglalt helyet. Megdöbbentett, mert egy másik összevetésben, amely a pesszimizmust vizsgálta, az első tízben találtam hazánkat. Miért nem tudunk örülni? Mert sokkal nagyobb a különbség a tehetősek és a leszakadottak között.
– Pedig az öröm forrása örökkévaló, belőle tudnánk töltekezni, advent táján pedig különösen.
– Az elmúlt hetven év során rendkívül felgyorsult a technikai fejlődés, amely megváltoztatta a civilizációt, például a reklámfényektől ma már nem lehet a nagyvárosokban látni a csillagokat. Hogy ne vakítson el a neon, ki kell menni a természetbe! Ahogy Ferenc pápa mondja: hagyjuk magunk mögött az általunk gyártott környezetet, a mobiltelefont, az internetet, a kütyüket. Talán akkor a helyükre kerülhetnek az igazi értékek, és felértékelődnek a találkozások, az emberi kapcsolatok.
– Mi tölti el csodálattal Isten világrajövetelének misztériumában?
– Visszatérő gondolatom, hogy senki sem maga választja meg, hová szülessen. Egyedül Jézusra tekintünk úgy, hogy a mindent teremtő Istenként ő maga választotta Betlehemet. Eljátszhatunk a gondolattal, hogy megszülethetett volna Heródes vagy a római császár gyermekeként, de ő a jászolt választotta, ami nem véletlen. Tette az egész történelemnek irányt mutat – emberi magatartásunkban az önként vállalt sorsközösség az igazán nagy dolog. Amikor nem előjogokat emlegetünk, amikbe beleszülettünk, hanem tudunk lehajolni. Ahogy teszi az édesanya, amikor lehajol gyermekéhez. Vagyis közelít valakihez, aki kisebb, miként Isten is közelít teremtményéhez, az emberhez. Ahogy Ady Endre írja Karácsony című költeményében: „Ha ez a szép rege igaz hitté válna, Óh de nagy boldogság szállna a világra, [ ] Nem volna más vallás, Nem volna csak ennyi: Imádni az Istent, És egymást szeretni ” Attól lehetünk emberek, hogy észrevesszük egymást, törődünk egymással – végül is ez a szeretet.