A legfontosabb társadalmi ügyek és a migráció szerepelt Vona Gábor évértékelő sajtótájékoztatójának fókuszában. A Jobbik elnöke nem törekedett tematizációra, főként a közbeszédet jelenleg is uraló kérdéseket feszegette, illetve megismételte pártja álláspontját az EU szintjén tervezett bérunióról. Emlékeztetett, polgári kezdeményezést indítanak azért, hogy az uniós alapelvek közé kerüljön az egyenlő munkáért egyenlő bért elve.
Bérunió
A Jobbik szerint a bérszínvonal alig javul a térségben, míg az árak évről évre emelkednek. De vajon elérik-e valaha a magyar fizetések az uniós átlagot? A Hír TV vendége volt a Jobbik frakcióvezetője, Volner János.
Vona üdvözölte a minimálbér emelését, de pártja álláspontját ismételve hangsúlyozta, hogy a lépés elodázhatatlan volt, így attól – mint fogalmazott – „ne dobjunk hátast”. Az adócsomagról szólva azt mondta, szerinte a nagyvállalatoknak jelent könnyítést, a kisebbeknek nem.
2016 sikertelen év volt – szögezte le a szűk félórás beszéd elején a pártelnök, aki szerint sem az oktatás rendszerét nem sikerült jobb állapotba hozni, sem a korrupciót, az elvándorlást megfékezni, a versenyképességünk pedig romlott.
A „Valódi nemzeti konzultáció” felirattal ellátott pulpitus mögött álló Vona Gábor beszélt arról is, közel 200 ezer családot, háztartást értek el, ami alapján szerinte közvélemény-kutatásuk sikerrel járt. A beküldött íveket januárban értékelik, ezután beszél majd a részletekről. Egyelőre annyit mondott: a válaszokból is kiderül, hogy az oktatásban és az egészségügyben is az alulfinanszírozottság a legfőbb gond, nem pedig a szervezeti, strukturális kérdések. Mindez összefügg a korrupcióval is, azzal, hogy nagyon fontos források vesznek el a rendszerből.
A Jobbik elnöke kifejezte megdöbbenését a terrortámadások miatt, majd a migráció kérdéséről beszélt. Úgy vélte, a kormányzat mindent annak rendelt alá, pedig csak ezzel az üggyel nem lehet irányítani egy országot. Vona valódi védelmet sürgetett, megismételve, hogy meg kell szabadulni a letelepedési kötvényes üzlettől. (Ez ügyben nem maradt el a Fidesz reakciója sem, amely így szólt: Gyurcsány. Lásd alább.)