Bár 2014-hez képest 1,9 százalékponttal csökkent a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya, a kedvező tendenciák ellenére még mindig minden negyedik magyar embert érint a szegénység. A gyermekek és a romák, azaz a legsebezhetőbb csoportok nagyon magas arányban vannak kitéve ennek a veszélynek, sőt az egyedülálló szülők helyzete még romlott is – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legújabb jelentéséből.
A háztartások életszínvonala, 2015 című kiadványban a hivatal kiemelten kezelte többek között a szegénység és társadalmi kirekesztődés kérdését. Egyrészt javulni látszik az összkép, de még mindig több mint két és fél millió ember van kitéve a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának. Másrészt érdemben továbbra sem változott a legkiszolgáltatottabb csoportok sorsa, például sokan még mindig nem engedhetik meg maguknak, hogy legalább kétnaponta húst fogyasszanak.
A KSH szegénységi mutatójának három kategóriája van: a relatív jövedelmi szegénységben élők (ők azok, akik a mediánjövedelemnél kevesebből, azaz fejenként havi 74 ezer forint alatti összegből tengődnek); a súlyos anyagi nélkülözésben élők, akik nem rendelkeznek bizonyos vagyontárgyakkal (autó, televízió stb.), vagy bizonyos szolgáltatásokhoz nem férnek hozzá; a harmadik kategória pedig a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élőké, más néven a munkaszegényeké. Ők azok, akik a lehetséges munkaidő 20 százalékánál kevesebbet dolgoznak.
A felsorolt három szegénységi dimenzióból a lakosság több mint 26 százalékára, 2 541 000 emberre legalább az egyik igaz. A relatív jövedelmi szegények táborába 1,4 millió ember tartozik. De olyanok is vannak – a lakosság majdnem 2 százaléka, 185 ezer ember –, akiket mindhárom probléma sújt, noha a KSH szerint az ő számuk jelentősen apadt az elmúlt évben.
A legveszélyeztetettebb csoportok pedig – értelemszerűen az alacsonyan iskolázottak és a munkanélküliek mellett – a gyermekek, az egyszülős háztartások és a romák: az ő helyzetük a javuló összkép ellenére is kifejezetten rossz. A statisztikákból látható, hogy a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázata az életkor előrehaladtával csökken. 2015-ben a 0 és 17 éves kor közötti lakosság több mint egyharmadát, 33,6 százalékát érintette ez a kockázat, ez az aktív korúak – a 18 és 64 év közöttiek – 27 százalékára, a 65 év fölöttieknek pedig alig 15 százalékára volt csak igaz. Azaz minél fiatalabb valaki, annál veszélyeztetettebb.