Könnyen lehet, hogy szabálytalanul engedélyezte az Országgyűlés honvédelmi bizottságának kormánypárti többsége bő két hete a Honvédelmi Minisztériumnak (HM), hogy közbeszerzés nélkül folytathasson le egy beszerzést – értesült a Magyar Nemzet. Ráadásul szállító repülőgépek vásárlásáról van szó. Az MSZP-s Harangozó Tamás egyik írásbeli kérdéséből ugyanis arra lehet következtetni, hogy a HM még azt sem jelölte meg a mentesítési kérelemben, mekkora értékben vásárolna gépeket, és kitől. Így lényegében biankó csekket kapott a tárca a bizottságtól. Ahogy az ilyen kérdéseknél megszokott, ez a téma is a nyilvánosság kizárásával, zárt ülésen került a bizottság elé még november 29-én. Csak annyit lehetett tudni, hogy a HM mentesítést kér az úgynevezett védelmi és biztonsági célú beszerzésekről szóló törvény hatálya alól. Az erről szóló nyilvános bizottsági határozat sem említ semmi konkrétumot, mindössze azt lehet abban olvasni, hogy a bizottság az érintett törvényt kizáró előzetes döntést hozott.
Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke az ülés után mégis elárult néhány részletet, és arról számolt be, a testület elfogadta, hogy a magyar honvédség repülőgép-szállítási kapacitást tudjon vásárolni, ugyanis a feladataikat régi Antonov gépekkel látják el, amelyek szolgálati ideje lejárt.
A képet viszont árnyalja, hogy a napokban Harangozó Tamás, a bizottság MSZP-s alelnöke írásbeli kérdéssel fordult a honvédelmi miniszterhez éppen ezzel a bizonyos bizottsági üléssel kapcsolatban. A szocialista képviselő – nyilván a zárt ülésre hivatkozva konkrétumok említése nélkül – azt közölte, hogy a HM előterjesztése az „észszerűen elvárható legalapvetőbb feltételeknek” sem felelt meg. Arra hivatkozott, hogy az ilyen eseteket szabályozó kormányrendelet egyértelműen kimondja, hogy a mentesítési kérelemben a szerződés tárgyán túl meg kell jelölni a beszerzés becsült értékét, valamint a beszerzés megvalósításának tervezett módját. Harangozó szerint azonban ezeknek a követelményeknek a HM előterjesztése „nyilvánvalóan nem tett eleget”. A politikus mindezek kapcsán arra kíváncsi, hogy kijavítja-e a tárca a „nyilvánvalóan jogszerűtlen” előterjesztését.