Január 1-jével a bürokráciacsökkentés jegyében újabb huszonöt központi hivatal, illetve minisztériumi háttérintézmény szűnt meg Magyarországon. A tavaly szeptemberi tizennéggyel együtt így összesen már harminckilenc hivatalt számoltak fel jogutódlással, amivel „az államigazgatás központi szintjét érintő átalakítási folyamat jelentős része befejeződött” – közölte a Magyar Nemzet érdeklődésére tegnap a Miniszterelnökség.
Eddig az Emberi Erőforrások Minisztériumának intézményeként működött a januárban megszűnt hivatalok többsége a tárca tájékoztatása szerint. Megszűnt egyebek között az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ; a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet; az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet; az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Öt intézményt érintett az életbe lépett változás a földművelésügyi tárcánál: köztük van a Herman Ottó Intézet, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, illetve a Mezőhegyesi Állami Ménes.
Nem működik tovább a korábbi formában az eddig a Belügyminisztérium háttérintézményeként funkcionáló Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, illetve a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal sem. Az Igazságügyi Minisztériumnál és a Miniszterelnökségnél kettő, a külügyi és a nemzetgazdasági tárcánál pedig egy intézetet ért el a bürokráciacsökkentés. Nem maradhatott meg az eddig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium háttérintézményeként működő Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, illetve a Nemzeti Közlekedési Hatóság sem.
Idén április 1-jével a Miniszterelnökség tájékoztatása szerint újabb négy, július és november 1-jével pedig egy-egy, azaz összesen negyvenöt központi hivatalt, valamint költségvetési szervi formában működő minisztériumi háttérintézményt számolnak fel. Az átalakítás nem jelenti azt, hogy a hivatalok eltűnnek, csak a feladatokat más helyekre teszik át. Jellemzően a tárcákhoz került – vagy ott maradt – az irányítási, tervezési munka, a feladatokat pedig részben a járási hivatalok és a kormányhivatalok vették át. Erről a Miniszterelnökség azt írta: „Az átalakítási folyamatban érintett egyes központi hivatalok jogutódlással, Budapest Főváros Kormányhivatalába, valamint a Pest Megyei Kormányhivatalba történő beolvadással szűntek meg.” Így például a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, a Földmérési és Távérzékelési Intézet és a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal általános jogutódja a Budapest Főváros Kormányhivatala, vagyis a feladatokat a jövőben ott látják el. Az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség pedig a Pest Megyei Kormányhivatalhoz került.