Harminc év alatt tizennégy szénhidrogén-kitörés történt
A Kádár-korszakot végigkísérte az energiahiány fenyegető réme, amelyen a hazai szénhidrogénipar fejlesztésével, a Barátság I. és II., az Adria-olajvezeték megépítésével, a szovjet és közel-keleti kőolaj- és földgázimport fokozásával és a paksi atomerőmű megépítésével sikerült csak úrrá lenni. Hazánkban az elmúlt harminc év során tizennégy gáz- vagy olajkitörés volt fúrókutaknál. Például Algyőn, Pusztaszőlősön, Füzesgyarmaton és Gellénházán is.
Az Alföldön földtörténeti szempontból fiatal, porózus, laza, üledékes kőzetekben található az ásványkincs, a Dunántúlon idős, töredezett, karsztos kőzet rejti. A különbség oka az, hogy a Kárpát-medence két nagy kéreglemez találkozási pontján fekszik: az egymásba préselődő kontinentális lemez és az afrikai lemez határán – olvasható a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem internetes archívumának szakanyagában.
Az óceánoknál és a kontinenseket alkotó lemezek széleinél is a földkéreg elvékonyodik, míg a szárazföldek belsejében vastagabb. Magyarországon az említett sajátságok miatt a kéregben lefelé haladva sokkal gyorsabban növekszik a hőmérséklet: 100 méterenként 4-6 Celsius-fokkal, ennek köszönhető hazánk rendkívül gazdag termálvízkészlete.
Ugyanez a jelenség azonban megnehezíti a bányászkodást. Magyarországon a legnagyobb mélységet, 5842,5 métert Hódmezővásárhelyen érték el egy fúrás során, s az ott mért belső hőmérséklet 237 Celsius-fok volt. Az alföldi kitörések általában veszélyesebbek, mert az olaj és a szénhidrogéngáz éghető, a legkisebb szikrától is könnyen belobban, s fáklyaként lángol. A Dunántúlon kisebb az esély rá, hogy belobbanjon egy kút, mert a föld mélye szén-dioxid-gázt is rejt, ami nem ég.