Keresztes László Lóránt (LMP) napirend előtt arról beszélt: a válságok korát éljük, nehéz évtized áll előttünk, és ilyenkor kiemelten fontos, hogy minden lépéssel a nemzeti érdekeket szolgálják, és felismerjék, korrigálják a hibákat, hogy a magyarok biztonságát szavatolni lehessen. Hangoztatta: nem támogatnak semmilyen lépést, amely térdre kényszeríti a magyar gazdaságot, ugyanakkor az Oroszországnak való kiszolgáltatottságot is csökkenteni kell, ezért utasítják el továbbra is Paks II beruházást. – Az atomenergia nem zöld, nem olcsó és nem biztonságos energiaforrás, a paksi beruházásnál pedig alapvető kérdésekre nincs megnyugtató válasz – mondta Keresztes László Lóránt.
Süli János paksi bővítésért felelős miniszter úgy válaszolt: az elmúlt időben nem változott a magyar energetikai helyzet, sőt az európai energiahelyzet és a várható szankciók is azt indokolják, hogy tovább haladjanak a megkezdett úton.
– Beláthatatlan következményei lennének, ha nem így tennénk – mondta a miniszter, hangoztatva, hogy tanulmányok szerint a megújuló energiákkal Magyarország szükségleteinek csupán alig mérhető százalékát lehet kielégíteni.
– Magyarország az egyik leginkább kitett ország, jelentős mennyiségű energiaimportra szorul, és ha a szankciók kiteljesednek, behozni is nehezebb lesz energiát, így a paksi beruházás megvalósítása a járható út – mondta Süli János.
Borítókép: a paksi atomerőmű bővítésére létrejött Paks II. Zrt. új logója irodaháza homlokzatán a város modern negyedében (Fotó: MTVA/ Jászai Csaba)