Iskolánkban az idei tanévben az oktatás és az érettségi a tanév rendjének megfelelően zavartalanul folytatódik – írta Bene Tünde intézményvezető az Illyés Gyula Gimnázium honlapján. Erre azért volt szükség, mert az intézmény Facebook-oldalán egy tiltakozó poszt jelent meg, amelyben a pedagógusok polgári ellenállást hirdettek.
Az igazgatótól szerettük volna megtudni, miért éppen most került ki a tiltakozás, de nem kívánt nyilatkozni. Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, az iskola hetvenkét pedagógusból álló tantestületéből hatvan tanár írta alá a petíciót. A Facebookon megjelent bejegyzés szerint a pedagógusok nem kapnak megfelelő anyagi és erkölcsi megbecsülést.
Mint írták, „mivel minden jogszabályi lehetőségünket megvonták, az elégedetlenségünk kifejezésére nem marad más választásunk, mint egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni, ami esetünkben a következő lehetőségeket tartalmazza: a tanórák megtartásának megtagadását, minden iskolán kívüli, eddig tanárok vezette programoktól való távolmaradást, az érettségiztetés megtagadását, és minden adminisztratív teendőnk (pl. naplóvezetés, bizonyítványhitelesítés) felfüggesztését”. A bejegyzésben egyebek mellett az oktatási területnek a Belügyminisztériumhoz való csatolását és a sztrájkjoguk korlátozását is nehezményezik, amivel állításuk szerint a tavaszi sztrájkmozgalmukért büntetik őket. A bejegyzésben ugyan nem szerepelt időpont, azt viszont követelték, hogy az Orbán-kormány gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat.
Az ügyben megkérdeztük Pelényi Ritát, aki harminc éve van a pályán, jelenleg angol és francia nyelvet tanít az Illyés Gyula Gimnáziumban, ahol érettségiztet, sőt saját osztálya is most maturál. Elmondása szerint azért segédkezett a petíció megfogalmazásában, mert az aláírók reménykedtek abban, hogy az új kormányban lesz egy olyan oktatásügyi miniszter, aki harcolni fog a tanárokért. Hozzátette: a jelenlegi viszonyok között az OECD-országok között utolsó helyen áll a magyar pedagógusok anyagi és erkölcsi elismerése, ehhez képest olyan kijelentések jelennek meg a tanárokról, amik méltatlanok. Kijelentette, hogy a sajtónak szövegértelmezési problémái vannak, ezért értelmezhették félre a posztot. A megfogalmazók szerint ugyanis a petíció szövege egyértelmű, hiszen nem szerepel benne semmilyen dátum.
Ez az év természetesen rendben lemegy, de előre jelezzük, hogy ha nyáron sem történik semmi, akkor a felsorolt lépések közül tudunk választani – válaszolta Pelényi Rita arra a kérdésre, hogy miért nem várták meg az év végét, illetve azt, hogy az érettségizők letegyék a vizsgáikat. A pedagógus beszélt arról is, hogy kezdeményezésüket önállóan, a szakszervezetektől függetlenül indították el.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Klebelsberg Központot (KK) is. Arról tájékoztatták lapunkat, hogy az Érdi Tankerületi Központ felvette a kapcsolatot a fenntartásában működő Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium intézményvezetőjével, aki megerősítette, hogy a sajtó félreértelmezte az intézmény pedagógusainak közleményét, és a félreértést terjesztő hírportálok értesítését ígérte. A tankerületi központ szerint a gimnázium tanárai végzik a munkájukat a 2021/2022-es tanév eredményes lezárásának érdekében. Jelenleg sem a Klebelsberg Központnak, sem az Érdi Tankerületi Központnak nincs tudomása olyan bejelentett konkrét akcióról, amely a tanév befejezését megzavarná – írta kérdésünkre a KK.
Borítókép: Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum (Fotó forrása: Facebook)