A Helybe visszük a szűrővizsgálatokat kezdete óta kollégáink csaknem ötszáz településen közel 43 ezer ember vizsgálatát végezték el
– tájékoztatta lapunkat a hátrányos helyzetű településeken zajló program eredményeiről Surján Orsolya. A helyettes országos tiszti főorvos beszámolója szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) munkatársai csak az idén tizenegy megyében ötvenkilenc felzárkózó településre látogattak el, összesen nyolcvan szűrési napon. Ezek részben olyan települések voltak, ahol már két-három éve is megfordultak, így biztosítva a lakosságnak a folytonosságot a szűrővizsgálatok elvégzésében.
Az NNK szűrőbuszai az úgynevezett felzárkózó településeken kívül az egyéni megkeresések miatt további helyszíneken is jelen voltak, melyek civil szervezetektől, önkormányzatoktól, valamint a munkahelyektől érkeztek. 2022-től kezdve ugyanis az NNK programja a munkahelyi egészségfejlesztés keretében – az adott közösség egészségtervéhez kapcsolódóan – az egészséget befolyásoló tényezők felmérését segíti, több szervrendszert érintő szűréssel.
Ezekkel a megkeresésekkel együtt a szűrőbuszok további 85 településen – köztük huszonegy munkahelyen – jártak, és közel 9500 fő szűrését, vizsgálatát végezték el – részletezte a szakember, aki a program alapján a lakosság jellemző betegségeiről is beszélt.
Tapasztalataink szerint a felnőtt lakosság leggyakoribb egészségi problémája a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinérték és az ápolatlan fogazat. A szűréseken részt vett lakosság körében szintén jelentős a dohányzók és az alkoholfogyasztók aránya, sokan táplálkoznak egészségtelenül, jellemző továbbá a mozgásszegény életmód és az elhízás. Ezek mind olyan kockázati tényezőt jelentenek, amelyek összefüggésben vannak a fent említett betegségekkel
– rögzítette a helyettes tiszti főorvos. Surján Orsolya jelezte azt is, hogy a hátrányos helyzetű településeken élők egészségi állapota elmarad a hazai átlagtól, ami leginkább az észak-alföldi, dél-dunántúli és az észak-magyarországi régiókban mutatkozik meg. A Helybe visszük a szűrővizsgálatokat program éppen ezért fontos feladatot lát el, mivel a Felzárkózó települések programban érintett kis létszámú, nehezen megközelíthető falvak jelentős része ezekben a megyékben található – mutatott rá.
A jövő évi tervek kapcsán Surján Orsolya kiemelte, hogy
2023-ban tovább folytatják az eddig megkezdett munkát, és visszatérnek azokra a településekre, ahol 2021-ben jártak, valamint a Felzárkózó települések jövő évre kijelölt helységeibe is elviszik a szűrővizsgálatokat. A NNK munkatársai ugyanakkor fontosnak tartják azt is, hogy a program az egészségnevelésre, az egyéni tanácsadásra vonatkozó elemeket is tartalmazzon. Éppen ezért a dohányzás elleni harc jegyében vagy az egészséges táplálkozás érdekében egyéni leszoktató tanácsadást, illetve dietetikus bevonásával egyéni egészségügyi tanácsadást is adnak.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tervei között szerepel továbbá az idei évhez hasonlóan a balatoni nyári Egészségpart program, valamint dolgoznak azon is, hogy csatlakozzanak az Európa kulturális fővárosa címet 2023-ban viselő Veszprém város programjaihoz. Szabad kapacitásaik függvényében pedig egyéni megkereséseket is megpróbálnak teljesíteni.
Borítókép: Nyaki ér ultrahangos vizsgálatát végzik egy szűrőbuszban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Helybe visszük a szűrővizsgálatokat programjáról tartott sajtótájékoztató helyszínén Csökölyön (Fotó: MTI/Varga György)