Taroltak tavaly a friss szülőknél a török eredetű nevek (Ájlá, Nazir), mely a török tévésorozatok népszerűségének köszönhető, de a mesealakok nevei is rendkívül kedveltek voltak – mondta az Infostartnak Raátz Judit, a Nyelvtudományi Központ tudományos főmunkatársa.
Mint mondta, tavaly 469 kérelem érkezett szülőktől egyedi keresztnevek engedélyezésére, melyből 70-et fogadott el a Nyelvtudományi Központ, a választható fiú- és lánynevek köre ezzel 4570-re nőtt. Kiemelte: a központ azonban a 469 kérelem közül
nem fogadta el például az uniszex neveket (pl. Baran, Dzsánszu), valamint számos kettőskeresztnév-javaslatot, és a kirívóan egyedi neveket (Csillagfény, Pumba, Jézus, Szentistván) és becenévi alakokat is elutasított.
Egyes nevek rövidült alakjai (Dárisz, Korbin, Tiágó), új kettős keresztnevek (Emilin, Annarózsa) és irodalmi névalakok (Galahad, Legolasz, Szmilla, Zaira) is felkerültek az engedélyezett nevek listájára.
A legérdekesebb új nevek
Lánynevek: Ájlá, Ancsa, Annarózsa, Bojka, Dorita, Dragana, Eleonor, Elora, Emilin, Girdiána, Ili, Kaori, Kikerics, Knevnevjókó, Lile, Linell, Lisza, Mádhuri, Mei, Nabi, Paldzom, Serina, Sosána, Söván, Szmilla, Teca, Zaira, Zenda, Zília. Fiúnevek: Berk, Dárisz, Gábris, Galahad, Klinton, Korbin, Legolász, Náel, Nazir, Pipó, Saif, Szigurd, Sztoján, Szvjatoszláv, Tiágó.