Ezek voltak a legsúlyosabb terrortámadások Európában

Magdeburgban támadás történt a karácsonyi vásárban. Taleb Al-Abdulmohsen, aki muzulmán hátterű migránsként érkezett Németországba, kegyetlenül gyilkolt: autóval hajtott a békésen sétálók közé. A terrorakcióban öt ember meghalt, köztük egy kilencéves gyermek is, és több mint kétszázan megsebesültek. Az elmúlt húsz évben több terrortámadás történt Európában, amely iszlamista terrorszervezetekhez köthető.

2024. 12. 22. 18:53
Rendőrök és mentőautók Magdeburgban, a karácsonyi vásáron történt támadás után.(Fotó: Erik-Holm LANGHOF / NEWS5 / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merényletsorozat Madridban

Százkilencvenkét halottat és 1800 sebesültet követelt a 2004. márciusában, Madridban elkövetett merénylet, amely során több robbantást csaknem egy időben hajtottak végre. Március tizedikén reggel tíz bomba robbant Madrid vasútállomásain. A merényletet az al-Kaida terrorszervezethez kötődő csoport hajtotta végre, kitervelője a marokkói Jamal Zougam lehetett. Az akcióval összefüggésben letartóztatott 18 emberből nyolc még mindig börtönben van, írták tegnap a spanyol lapok. Hárman jó magaviselet miatt jobb körülmények közé kerültek, Jamal Zougam azonban 2044 előtt biztosan nem szabadulhat.  A merényletsorozat legutolsó áldozata 2014-ben halt meg, miután tíz évig kómában feküdt. A madridi támadássorozat a legtöbb áldozatot követelő merénylet Európában a II. világháború után. 

Párizsi terrortámadások

2015. január 7-én merényletet követtek a párizsi Charlie Hebdo szerkesztősége ellen. A támadás nem véletlenszerű cselekmény volt. A szatirikus lap több éve bátor, gyakran provokatív karikatúráival hívta fel magára a figyelmet. Az újság 2006-ban közölte először a Mohamed prófétáról készült karikatúrákat, amelyek hatalmas felháborodást váltottak ki a muszlim közösségekből. 

Az évek során a lap többször is fenyegetéseket kapott, majd 2015 januárjában ezek a fenyegetések valósággá váltak. Chérif és Saïd Kouachi, a két iszlamista merénylő, akik kapcsolatban álltak az al-Kaidával, megtámadták a szerkesztőséget.

A merénylet napján a Kouachi testvérek felfegyverkezve léptek be a Charlie Hebdo párizsi szerkesztőségébe. Miután áthaladtak a biztonsági őrökön, a fegyveresek megkezdték a vérengzést.

Simon Fieschi, a lap webszerkesztője, az első áldozatok között volt, akit a golyók eltaláltak. Súlyos gerincsérülést szenvedett, de túlélte a támadást. Aznap összesen 12 ember halt meg, köztük híres karikaturisták, mint Charb, Jean Maurice Jules Cabut, Georges Wolinski és Bernard Jean-Charles Verlhac, valamint rendőrök és más munkatársak.

A második legtöbb halálos áldozattal járó merénylet

A mai napig sokkolja a francia közvéleményt a 130 halottat és 413 sebesültet követelő, brutális iszlamista terrortámadás, amely – szintén muszlim szélsőségesek által elkövetett, 191 halottat követelő – a kilenc évvel ezelőtti párizsi támadássorozat volt, a második legtöbb halálos áldozattal járó merénylet Európa második világháború utáni történetében.

2015. november 13-án este a Stade de France-ban a francia és a német válogatott focimeccse zajlott, a hétvége kezdetével megteltek az éttermek, a Bouleverd Voltaire-en pedig az Eagles of Death Metal együttes lépett fel a zsúfolásig megtelt Bataclan színház és koncertteremben.

Mint a későbbi kiderült: a francia főváros elleni, percről percre eltervezett merénylet elkövetői több csoportot alkotva, egymást követő időpontokban kezdték meg akciójukat. A támadók azt kiabálták: „Allahu akbar!” és „Ez Szíriáért van!”

Manchesteri robbantás 

2017. május 22-én, Ariana Grande amerikai popénekesnő koncertje után robbanás volt az észak-angliai nagyváros 21 ezer fős rendezvénycsarnokában, a Manchester Arenában. A merényletet a 22 éves líbiai származású, de nagy-britanniai születésű Salman Abedi, aki nagy erejű pokolgépet robbantott fel az előadásról távozó tömeg közepén. A merényletben 22-en meghaltak, köztük hét gyermek. 

Merénylet Nizzában

A nizzai merényletet 2016. július 14-én este hajtották végre, miközben a tengerparti sétányon körülbelül harmincezren nézték a nemzeti ünnepet lezáró tűzijátékot. A tunéziai származású, 31 éves Mohamed Lahouaiej-Bouhlel teherautóval belehajtott a tömegbe, és megpróbált minél több embert halálra gázolni. A merényletet az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta magára, de a nyomozás megállapította, hogy az elkövető nem állt kapcsolatban a terrorcsoporttal. Az elkövetővel a helyszínen végeztek a rendőrök.

Solingeni késes támadás

A terrortámadás a nyugat-németországi város főterén történt, a település 650 éves történelmét ünneplő fesztiválon. 2024. augusztusában az elkövető három embert megölt, további nyolcat pedig megsebesített. A rendőrség tájékoztatása szerint a támadó több alkalommal, hátulról szúrt, és szándékosan az áldozatok torkát célozta meg. A férfi a lehető legtöbb nem muszlim hívővel akart végezni a solingeni fesztiválon. A szövetségi ügyészség később közölte, hogy a gyanúsított osztja az Iszlám Állam ideológiáját, és a terrorszervezet radikális nézetei vezérelték, amikor késével több embert megölt és megsebesített. 

Borítókép: Rendőrök és mentőautók Magdeburgban, a karácsonyi vásáron történt támadás után.(Fotó: Erik-Holm Langhof/NEWS5/AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.