A támadók néhány perc alatt borzalmas pusztítást végeztek, majd menekülőre fogták, autóval próbálták elhagyni a helyszínt. A francia rendőrség nagy erőkkel vadászott rájuk, és két nappal később egy tűzharcban végeztek velük egy ipari raktárban.
Bár a Kouachi testvérek a támadást követően életüket vesztették, a merénylettel kapcsolatos bűnösök igazságszolgáltatás elé álltak. 2020-ban több személyt állítottak bíróság elé, akik közvetett módon segítették a merénylőket vagy logisztikai támogatást nyújtottak nekik.
A Kouachi testvérek radikalizálódásának útja a 2000-es évek elejére nyúlik vissza, amikor a fiatalabb testvér, Chérif, börtönbe került egy terrorszervezet támogatása miatt. A francia titkosszolgálatok figyelemmel kísérték a tevékenységüket, de nem volt egyértelmű jel arra, hogy ilyen brutális támadást terveznének.
A Charlie Hebdo által közölt karikatúrák – különösen Mohamed próféta ábrázolása – felbőszítették a radikális iszlamistákat, mert istenkáromlásnak tekintették.
A támadást követően a világ szolidaritását fejezte ki a lap és a szólásszabadság mellett. A „Je suis Charlie” szlogen gyorsan elterjedt, és világszerte emberek milliói tüntettek a terrorizmus ellen. A merénylet Franciaországban is alapvető változásokat hozott: a biztonsági intézkedések megszigorítása és a radikalizálódás elleni harc a középpontba került.
Simon Fieschi élete azonban soha nem lett ugyanolyan a támadás után.
Súlyos sérülései miatt hosszas rehabilitáción esett át, miközben lelki és fizikai fájdalmakkal küzdött. Gerincsérülése következtében mozgássérült lett, és állandó fájdalmakkal élt. Fieschi az évek során nyíltan beszélt a trauma hatásairól, elmondva, hogy a merénylet okozta lelki sebek sosem gyógyulnak be teljesen. A 2020-ban tartott tárgyaláson elmondta, hogy a támadás után a pszichológiai nehézségek csak később jelentkeztek, de sosem szűntek meg.
Fieschi halála mélyen megrázta Franciaországot. A Charlie Hebdo szerkesztősége és Emmanuel Macron elnök egyaránt fájdalmukat fejezték ki a veszteség miatt, kiemelve Fieschi bátorságát és kitartását, hogy sosem engedett a terrorizmusnak.
A Charlie Hebdo elleni támadás nemcsak a szólásszabadságot állította a középpontba, hanem arra is felhívta a figyelmet, hogy a radikalizálódás milyen mély társadalmi sebeket képes okozni. Franciaország azóta is küzd a terrorizmus ellen, és az események máig formálják az ország biztonsági és politikai diskurzusát.
Simon Fieschi története nemcsak az egyéni szenvedés és küzdelem szimbóluma, hanem annak is, hogy a terrorizmus milyen maradandó nyomokat hagyhat egy közösségben. Bár Fieschi most elment, emléke és bátorsága továbbra is élni fog, ahogyan a „Je suis Charlie” szlogen is tovább rezonál a világban.
Borítókép: Egy nő sír a londoni Trafalgar téren tartott csendes virrasztáson a merényletet követően. (Fotó: AFP)