Magyar kézbe kerül Románia pénzügyeinek irányítása

Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.

A román parlament újonnan megválasztott tagjai a december 1-jén tartott parlamenti választásokat követő első ülésen a parlament épületében,
A román parlament újonnan megválasztott tagjai a december 1-jén tartott parlamenti választásokat követő első ülésen a parlament épületében, Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Klaus Johannis még nem jelentette be, kit jelöl miniszterelnöknek, a román sajtó biztosra veszi, hogy Marcel Ciolacu eddigi szociáldemokrata kormányfő kap újabb megbízást a december 1-jei parlamenti választások után. Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is, a Kelemen Hunor vezette formáció két minisztériumot vezet majd: a fejlesztési tárcát, melynek élére Cseke Attila kerül és a pénzügyminisztériumot, Tánczos Barna vezetésével. 

Megvédjük a magyarokat, és visszavisszük a józan észt a döntéshozatalba!

– írta a koalíciós megegyezés után Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A szociáldemokraták, a nemzeti liberálisok és az RMDSZ által alkotott kormány egyik miniszterelnök-helyettese is magyar lesz, Tánczos Barna személyében. Az új külügyminiszter Románia korábbi berlini, majd bécsi nagykövete, Emil Hurezeanu egykori újságíró lesz. Az oktatási tárcát Daniel David, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem rektora irányítja majd. 

A három párt abban is megegyezett, hogy a jövő tavaszi államfőválasztáson közös jelöltet indít Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) korábbi elnöke személyében. A román alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás december 8-i második fordulója előtt érvénytelenítette a megmérettetés november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését,  miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács megállapította, hogy a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta. 

Az ellenzéki pártok közben Klaus Johannis államfő lemondását követelik, mivel törvénytelennek tartják mandátumának meghosszabbítását. Az államfő az alkotmány egyik passzusára hivatkozik, amely szerint az új elnök megválasztásáig hivatalban maradhat. Az ellenzék szerint ez önkényes értelmezése az alaptörvény szabályozásnak. Az alkotmánybíróság ugyanakkor nem tartotta az alaptörvénnyel ellentétesnek Johannis döntését. 

Borítókép: A román parlament újonnan megválasztott tagjai a december 1-jén tartott parlamenti választásokat követő első ülésen a parlament épületében (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.