Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke Mark Burnettet, a The Apprentice című valóságshow producerét választotta az Egyesült Királyság különmegbízottjává. Burnett, aki a televíziós iparban eltöltött évtizedek során világhírű lett, új szerepében a két ország közötti diplomáciai, kereskedelmi és kulturális kapcsolatok erősítésére fog összpontosítani.
Trump a kinevezést a Truth Social platformján jelentette be, kiemelve Burnett üzleti és televíziós karrierjének kiemelkedő eredményeit, valamint 13 Emmy-díját.
Mark páratlan diplomáciai érzékkel és nemzetközi elismertséggel bír, ami elengedhetetlen ebben a fontos szerepben
– fogalmazott Trump. A kinevezés külön érdekessége, hogy Burnett pozíciója nem igényel amerikai szenátusi jóváhagyást.
Mark Burnett, aki korábban a The Apprentice című műsor mellett olyan világsikerű televíziós formátumokat alkotott, mint a Survivor, a Shark Tank és a The Voice, televíziós pályafutását a brit hadsereg ejtőernyős katonájaként kezdte. Az 1982-ben az Egyesült Államokba emigrált producer az MGM Televíziós csoport elnökeként is dolgozott, majd a cég 2022-es felvásárlását követően háttérbe vonult.
Burnett és Trump kapcsolata még a The Apprentice forgatásán kezdődött, ahol Trump a műsor házigazdájaként újabb magasságokba emelte karrierjét.
Bár Burnett korábban kritikusan nyilatkozott Trump egyes megosztó kijelentéseiről, a baráti kapcsolat a jelek szerint megmaradt, amit Trump „lojalitásként” értékel.
Trump egyedülálló kinevezései
Burnett kinevezése egy újabb darabja Trump formálódó diplomáciai csapatának, amely már eddig is számos vitát váltott ki. Az Egyesült Királyság nagykövetének a szenátus jóváhagyását igénylő Warren Stephens milliárdost jelölte, míg más kulcspozíciókra, például a görög és francia nagyköveti tisztségre Kimberly Guilfoyle-t és Charles Kushnert választotta.
Mark Burnett kijelentette, hogy megtiszteltetés számára szolgálni az Egyesült Államokat és Trumpot ebben az új szerepben.
A különmegbízott pozíciója lehetőséget nyújt, hogy a két ország között erősödjenek a gazdasági és kulturális kapcsolatok, különösen olyan területeken, mint a kereskedelem és a befektetések.
Bár Burnett külügyi tapasztalatokkal nem rendelkezik, televíziós múltja és üzleti kapcsolatrendszere jelentős tőkét jelenthet számára.
Hogy mindez miként hat majd az amerikai–brit kapcsolatokra, az a jövő kérdése.
Borítókép: Mark Burnett producer, Donald Trump és felesége, Melania Trump 2006. június 5-én Los Angelesben. (Fotó: AFP)