Nem lesz egyszerű, járványmaratonra készülhetünk

A pandémia mostani, második fázisa az intézkedések finomhangolásáról fog szólni.

Magyar Nemzet
2020. 05. 04. 20:48
null
Budapest, 2020. május 1. Reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat (Covid-19) a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján Budapesten 2020. május 1-jén. Reprezentatív minta alapján, csaknem 18 ezer ember bevonásával, átfogó szűrővizsgálatba kezdett a Semmelweis Egyetem (SE) vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző. A vizsgálatok célja, hogy pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és a koronavírussal fertőzöttek valós számáról. A tesztelésen a KSH által kiválasztottak vesznek majd részt "meghívásos alapon", az ország egész területéről, 14 év felett, minden korosztályból, és valamennyien "magánháztartásban" élők. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pandémia mostani, második fázisa az intézkedések finomhangolásáról fog szólni annak érdekében, hogy miközben a gazdaság újraindul, a járványt is féken tudjuk tartani és az egészségügyet se terheljük túl. Ez nem lesz egyszerű, főleg, hogy hosszabb távon együtt kell élnünk a vírussal – derült ki egy mai szakkonferencián.

–Mindenkit az izgat, hogy meddig fog ez tartani. Erre senki nem tud biztosat felelni, mert óriási a bizonytalanság. Még a nyarat sem látjuk előre, ugyanúgy stagnálhat a fertőzöttek aránya, mint ahogyan meg is ugorhat. Egy biztos, ez nem sprint, hanem maraton lesz – fogalmazott Oroszi Beatrix, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Járványmatematikai Projektének epidemiológusa a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság online konferenciáján.

Elmondta: egy koronavírus-fertőzött átlagosan 2-2,5 embert fertőz meg. A járvány akkor cseng le, ha a lakosság átfertőzöttsége eléri, illetve meghaladja az 50-60 százalékot. Ettől még nagyon messze vagyunk, és védőoltás nélkül ezt nem is fogjuk elérni belátható időn belül. Hozzátette, hogy a jelenlegi ismereteink szerint a koronavírus-fertőzést csaknem felerészben egészségesnek tűnő vagy minimális tünetet produkáló emberek terjesztik, ezért is nagyon fontos a széles körű maszkhasználat.

Különösen, hogy a kontaktuskutatások szerint, míg az idősek komolyan vették a korlátozásokat, és minimalizálták a társas érintkezést, addig a 65 év alatti krónikus betegek ugyannyi emberrel találkoznak, mint akiknek nincs ismert betegségük, holott a vírus rájuk nézve is fokozott kockázatot jelent.

A szakember arról is beszélt, hogy a 3035 megerősített Covid-19 eset 30,6 százalékos megbetegedési arányt jelent, de az egészségügy dolgozók körében ez az arány ennek a tízszerese: a járványban eddig 414 egészségügyi dolgozó érintett a százezerből. Ezért az ITM csapata az ápolók, orvosok rendszeres tesztelését javasolja a kórházi járványok megakadályozása érdekében.

Ugyanezen okból indokoltnak tartanák a víruspozitív, illetve negatív fekvőbetegek elkülönítését, leginkább járványkórházakba, illetve tisztakórházakba, még akkor is, ha – tette hozzá -, tisztában vannak azzal, hogy ez speciális ellátási formák esetében nem egyszerű. A rendszeres szűrést – mégpedig nem a gyorsteszteket, hanem a megbízhatóbb pcr-teszteket – nem csak az egészségügyben, hanem az összes bentlakásos intézményben és a hajléktalanszállókon dolgozóknál is szorgalmazzák.

Az epidemiológus általában lényegesen nagyobb számban látná indokoltnak a szűrést, mint mondta, jelenleg csak 10 fertőzöttből egyet tudunk ezzel a módszerrel megfogni, ami azt jelenti, hogy 9 embernél nem tudjuk megszakítani érdemben a fertőzési láncot, ami komoly kockázat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.