Mikor tartja meg jogosan a bérbeadó a kauciót?

A hirdetések legtöbbjében szerepel egy havi bérleti díj és két havi kaució megfizetése a bérbeadó részére.

null

Az albérleteket kínáló hirdetések legtöbbjében feltételként szerepel egy havi bérleti díj és két havi kaució megfizetése a bérbeadó részére. A Lakáskultúra.hu segítségével tekintsük át, hogy mi is a kaució, mikor és kinek kell fizetni, illetve mikor tarthatja meg jogosan a kauciót a bérbeadó.

Mire szolgál a kaució?

A kaució a bérlőnek a bérleti szerződésből fakadó kötelezettségeinek biztosítékául szolgáló, a bérbeadó részére megfizetett pénzösszeget jelenti. Kauciót az elmaradt bérleti díj, a közüzemi díj tartozás rendezésére vagy a bérbeadó kárának megtérítésére szoktak kikötni.

Az átadott kaució jogi sorsa

A bérlő által a bérbeadónak kaucióként átadott összeg nem lesz a bérbeadó pénze, hanem azt, mint idegen személy pénzét kell kezelje és kizárólag a bérleti szerződésben kifejezetten rögzített célra használhatja fel.

A kaució kikötése

Ahhoz, hogy a bérbeadónak átadott pénzösszeg kaucióként funkcionáljon, a feleknek ezt a bérleti szerződésben kifejezetten rögzíteni szükséges. Nem tekinthető tehát kauciónak, ha a bérleti szerződés megkötésekor a bérlő három havi bérleti díjat átad a bérbeadónak, ha nincs kifejezetten nevesítve, hogy az átadott pénzösszegből két havi bérleti díjnak megfelelő összeg kauciónak számít. Ugyanilyen fontos pontosan meghatározni azt is, hogy a kaució mire használható fel.

Kell-e számlát vagy pénzügyi bizonylatot kiállítani a kaucióról?

Tekintettel arra, hogy a kaució összege a bérbeadónál biztosítéki célból van, az nem lesz az ő pénze annak felhasználásig, így a kaucióként átadott összegről nem kell külön számlát vagy pénzügyi bizonylatot kiállítani, megfelelő, ha a bérleti szerződésben rögzítésre kerül annak összege és készpénzben történő átadáskor a bérbeadó írásbeli nyilatkozata az összeg átvételéről.

Kauciót az elmaradt bérleti díj, a közüzemi díj tartozás rendezésére vagy a bérbeadó kárának megtérítésére szoktak kikötni
Fotó: Pixabay

Mikor és mire használható fel a kaució?

A felek megállapodása általában kifejezetten rögzíti, hogy a bérbeadó jogosult teljes egészében, vagy részben felhasználni a kauciót, amennyiben a bérlő megszegi a bérleti szerződésben foglalt bármely fizetési kötelezettségét vagy a bérbeadónak kárt okoz. A bérbeadó tehát jogosult lesz a nála lévő idegen pénzből kifizetni a közüzemi számlák nemfizetése miatt felhalmozott tartozást, ha azt nem fizeti meg a bérlő határidőben. Ezzel a bérbeadó elkerülheti azt, hogy a saját nevén lévő közüzemi szolgáltatások nemfizetése miatt hátralék keletkezzen, vagy kikapcsolják a közműveket. Ugyanígy jogosult a saját részére kifizetni a hátralékos bérleti díjat, ha azt a bérlő nem fizeti meg határidőben.

A bérbeadónak valójában nem érdeke, hogy a bérleti szerződés fennállása alatt a kaucióból kifizetés történjen, hiszen ezzel éppen a saját biztosítéki összege csökken. Éppen ezért a bérbeadók elsősorban a hátralékos összeget akarják beszedni a bérlőtől és inkább érintetlenül hagyják a kauciót.

Elszámolás a kaucióval

A kaució összegével a bérbeadó legkésőbb a bérleti jogviszony megszűnésekor köteles elszámolni. Ekkor a bérbeadó számba veszi, hogy fennáll-e bérleti díj vagy közüzemi díj hátralék, a lakást a bérlő az előre rögzítettek szerint valóban üresen, épségben adja-e át, a megállapodottak szerint kifestve, kitakarítva. Ha a bérbeadó bármilyen károkozást, rongálást észlel, akkor jogosult lesz a kaucióból a javítási költséget levonni, és csak az ezzel csökkentett összeget visszafizetni a bérlőnek, ha egyébként a bérleti és közüzemi díjak rendezettek.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.