4 nélkülözhetetlen tápanyag a gyermekeknek

Érdemes tisztában lenni, hogy gyermekkorban miből, mennyit kell enni valójában.

null

1. Fehérje a növéshez!

A szövetek, izmok felépítéséhez nélkülözhetetlenek a fehérjék, amelyek a hormonális fejlődés szempontjából is fontosak. A gyerekeknél egy napi bevitt kalóriamennyiség 15 %-át ajánlatos fehérjéből biztosítani. A dietetikus szakértők szerint az az ideális, ha ennek a fehérjemennyiségnek az egyik fele növényi, a másik állati eredetű fehérjéből áll.

Növényi eredetű fehérjéket tartalmazó ételek: bab, borsó, lencse, csicseriborsó, olajos magvak: mandula, dió, mogyoró

Állati eredetű fehérjéket tartalmazó ételek: húsok, halak, tojás és tejtermékek.

A tojás az egyik legkönnyebben elérhető természetes fehérje forrás
Fotó: PEXELS

2. A zsírok nélkülözhetetlenek

A zsírokra azért van szükség, mert számos vitamin és ásványi anyag zsírban oldódva szívódik fel. A zsírok energiát adnak a gyerekeknek a megállás nélküli szaladgálásához. Arra azonban ügyelni kell, hogy telítetlen zsírokat vigyünk a gyerekek szervezetébe, mert a telítetlen zsírok elhízáshoz, érrendszeri betegségekhez vezethetnek. A zsírok a gyerekek napi energiaszükségletének cirka 1/3-át kellene, hogy kitegyék.

Telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételek: többek között halakban és növényi olajokban találhatóak.

A zsírok a gyerekek napi energiaszükségletének cirka 1/3-át kellene, hogy kitegyék
Fotó: PEXELS

3. Folyadékra is szükség van!

A gyerekek hajlamosak megfeledkezni az ivásról, pedig már náluk is viszonylag magas a napi folyadékigény. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint 1-2 éves kor között napi 1-1,2 liter folyadék, 2-3 éveseknél 1,3 liter, 4-8 éveseknél pedig már napi 1,6 liter víz fogyasztása ajánlott. Érdemes szánsavmentes ásványvizet adni a gyerekeknek, és mellőzni a cukortartalmú üdítők fogyasztását.

Érdemes szánsavmentes ásványvizet adni a gyerekeknek, és mellőzni a cukortartalmú üdítők fogyasztását
Fotó: PEXELS

4. A rostokat se feledd!

A rostban gazdag ételek nem csupán sokáig tartó jóllakottságérzést biztosítanak, hanem segítik a bélműködést, javítják a salakanyagok távozását a szervezetből, orvosolják koleszterinszintet, szerepük van a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében is, mert mérséklik az étkezés utáni hirtelen vércukorszint-emelkedést.

Rostban gazdag ételek: zabpehely, avokádó, brokkoli, káposzta, málna, sárgarépa, mandula, alma, körte.

A finoman elkészített zabkása könnyen a gyermekek kedvencévé válhat
Fotó: PEXELS

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.