Kemencében sült húsétel, a csülök pékné módra

A pék forró kemencéjének hőjét nem kihasználni hatalmas pazarlás lenne – elődeink pedig nem pazaroltak!

null

A fogás, amit tipikusan magyarnak szokás tartani, valószínűleg Franciaországból származik, ahol miután a pék kisütötte kemencéjében a kenyeret, felesége betehette a kenyér helyére a csülköt burgonyával és hagymával körítve, így a hajnali kenyérsütés után ebédre el is készült a sok időt igénylő húsétel. Bár a csülök pékné módra pontos eredete az idő homályába veszett, annyi biztos, hogy a hús alá egy kis zsírt is tettek, és pecsenyelével locsolgatva sütötték ropogósra. A köret pedig, mivel vele sült, kivételesen ízletesre sikerült. Ám kenyérsütő kemence nem csak Franciaországban volt, és nem csak ott takarékoskodtak az értékes hővel.

Máshol is divatos lett

Német területeken is készült hasonló étel, de ott pecsenyelé helyett inkább sört öntöttek a csülök alá, és burgonya helyett káposzta lett a köret. Hasonlóan készül ez az étel Csehországban is, itthon pedig hagyományosan nem maradt ki a szalonna, a vörös- és a fokhagyma sem a tálból, a csülköt pedig gyakran majoránnával fűszerezték.

Német területeken inkább sört öntöttek a csülök alá
Fotó: FLICKR

A kész fogás minden változata tartalmas és laktató, kissé talán zsíros is. Természetesen az sem baj, ha nincs kenyérsütő kemence otthon, hiszen letakarva, akár fedővel rendelkező agyagedényben, akár alufóliában, nagy tepsiben, sütőben is elkészíthető a csülök pékné módra.

Ahány ház, annyi szokás

Van, aki szerint úgy jó a csülök, ha előtte megfőzzük, mások a kenyértésztában való sütés mellett voksolnak. Annyi biztos, hogy ennek az egyszerű ételnek ma már annyi változata született, hogy nehéz eldönteni, vajon milyen is lehetett az eredeti recept.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Nem is gondolná, hol készítettek először bécsi szeletet

Talán sokan nem tudják, hogy a bécsi szeletnek hívott étel receptje Milánóból érkezett a császárvárosba. Ugyan nem Bécsben született, azonban itt lett az osztrákok nemzeti ételévé, amelyet a Monarchia idején a magyarok is megszerettek – olvasható a Mindmegette cikkében.

A rántott hús első leírása egy régi bizánci szakácskönyvben maradt fenn. A Konstantinápolyt ostromló arabok megtanulták a panírozást a helyi szakácsoktól, majd elterjesztették a módszert az uralmuk alá hajtott ibériai félszigeten.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.