Készül a tér, de vajon mitől is csurgó Fehérvárcsurgó?

Három fejlesztés zajlik párhuzamosan a településen, és ebből az egyik már a célegyenesben van.

null

– A Vörösmarty tér lényegében elkészült, csak az aszfaltozás van hátra – mondta Temesvári Krisztián. Fehérvárcsurgó polgármestere összefoglalta, mi is történt az elmúlt időszakban: – Kialakítottuk a parkolószegélyt, és kapott a tér egy új járdaszakaszt, melynek köszönhetően a parkolóban az autóból kiszállva nem az úttestre lép az ember, hanem a járdán lehet megközelíteni az üzleteket. Teljesen készen vagyunk, így már csak a finisherre, vagyis az aszfaltterítő gépre várunk. Amint ideér, leteríti az utat, és a tér elnyeri végső formáját.

Mint a portál megtudta, árokfedéssel további parkolókat is kialakítottak, és most, a jó idő beköszöntével megkezdődhet a parkosítás, melynek során évelőket, illetve fákat fognak telepíteni, ültetni a megújult téren.

A víztelenítési projekt kivitelezése során már elkészült három kút, melyek lényegében összegyűjtik a földalatti források vizét. A kutakhoz gyűjtőcsápok közelítik a vizet a föld alatt. A több irányba kinyúló kőbordás karok összesen 2500 tonna kutyafejméretű kővel vannak feltöltve, és nemcsak gyűjtik a középpontban elhelyezett kutak számára a vizet, hanem meg is szűrik azt.

A föld alatt folyó vizek miatt talán még a játszótér is odébb költözik
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

A föld alatti erekből érkező víz aztán három irányban halad tovább. Kettő, egy ágba összefutva, a Károlyi-kastély kertjében csillogó tavat táplálja. Az új, a harmadik ág egy egészen másik irányban halad, a már említett Vörösmarty tér felé. A polgármester elmondta: – A későbbiekben szeretnénk kialakítani a téren valamilyen vizes attrakciót. Nemcsak a látvány kedvéért, hanem mert megpróbáljuk valamilyen vizes formában megörökíteni a település nevét is jelképező forrásokat, hiszen azoknak köszönhető a Csurgó név.

Temesvári azt is elmondta, hogy a kormányhivatal természetvédelmi osztályának kifejezett kérése volt, hogy ezeket a forrásvizeket ne csak elvezesse az önkormányzat az árokba, meg a kastélyparkba, hanem állítsanak emléket ezeknek a forrásvizeknek.

A kivitelezés hatalmas mennyiségű földmunkával járt. A vízhozam óriási, már az első fúrások alkalmával kiderült, hogy milyen grandiózus víztömeggel állnak szemben a szakemberek. Folyamatosan szivattyúzni kellett a munka során úgy 1000-1200 liter vizet óránként, hogy egyáltalán dolgozni lehessen a területen. Arra a kérdésre, hogy milyen a víz minősége, Temesvári azt felelte: – Jelenleg még nem tudjuk, de mindenképpen szeretnénk majd bevizsgáltatni. Most nem kapnánk megfelelő adatokat, hiszen a sok földmunka miatt biztos, hogy belekeveredtek a talajból felszíni vizek. Az biztos, hogy régen ebből a vízből ittak és itattak a helyi lakosok.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Újabb jelentős támogatás a székesfehérvári Szent György Kórháznak

Egyedülálló, 75 millió forintos célzott adomány érkezett a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház számára, melyből olyan eszközöket vásárolhatnak, amelyek hatékonyan segítik a koronavírusban szenvedő betegek ápolását.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.