Csak a magyar légiós hiányzik a BL meglepetéscsapatából

Szerda este az Atlético Madrid otthonában 0-0-s döntetlent játszott, s ezzel történelmi sikert ért el a Bajnokok Ligájában a Club Brugge. A belga bajnok négy forduló után tíz ponttal, kapott gól nélkül vezeti a csoportját, és már biztosan érdekelt lesz a BL-nyolcaddöntőben. A továbbjutás hátterében nem csoda vagy egy dúsgazdag arab tulajdonos áll, csupán beérett a tudatos építkezés gyümölcse.

Simon Mignolet Club Brugge Champions League
Simon Mignolet Club Brugge Bajnokok Ligája 2022 Fotó: UEFA.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyományoknak nincs híján a Club Brugge: a belga csapat 1978-ban döntőt játszhatott a Bajnokok Ligája elődjében, a Bajnokcsapatok Európa-kupájában (BEK), a Liverpool ellen 1-0-ra elveszített fináléban a magyar Kű Lajos is játszott a Brugge színeiben.

Hasonló magasságokba egyetlen másik belga csapat, még a rekordbajnok Anderlecht sem jutott el a legrangosabb európai klubsorozatban. A BL-érában is gyakori résztvevő a magyar sportsajtóban gyakran korábbi neve alapján FC Bruges-nek nevezett csapat, sőt az elitsorozat átalakítása után a Bajnokok Ligája történetének első gólját is a belga klub színeiben szerezte a nigériai Daniel Amokachi.

Az idei már a tizedik idény, amikor a Club Brugge főtáblán szerepel. Az előző kilenc azonban egyaránt kieséssel ért véget, még ha néhány alkalommal a harmadik hellyel és az Európa-ligás folytatással vigasztalódhatott is a kék-fekete klub.

Idén viszont szó sincs harmadik helyről: a csapat első három meccsét megnyerte a Bayer Leverkusen, a Porto és az Atlético Madrid ellen, így a negyedik fordulóban már egy 0-0-s döntetlen is elég volt a spanyol fővárosban a továbbjutás bebiztosításához.

Az Atlético elleni második összecsapás hőse Simon Mignolet volt. A harmincnégy éves kapus remeklésének köszönhetően a Brugge továbbra sem kapott gólt a Bajnokok Ligája idei kiírásában, egyedüli csapatként a harminckét főtáblás együttes közül. Mignolet a spanyolok elleni két meccsen összesen tizennégy védést mutatott be, Madridban, már a hosszabbításban önfeláldozó módon a fejét tette bele Morata lövésébe.

A cél szentesíti az eszközt

kommentálta nevetve az esetet a kapus, aki korábban a Liverpool hálóőre is volt, az emlékezetes 2018-as BL-döntőn a kispadról nézte végig Loris Karius vesszőfutását. – Valóra vált az álmunk. Az elmúlt években valami még hiányzott, de most megvan a továbbjutás.

CORREA, Ángel
Simon Mignolet
Champions League
Mignolet (sárgában) kapuja egyelőre bevehetetlen a Bajnokok Ligájában (Fotó: MTI/AP/Manu Fernández)

A Brugge a BEK-döntője óta most éli a legszebb napjait: a legutóbbi három belga bajnokságot aranyérmesként zárta, az 1976 és 1978 között véghez vitt triplázás óta először. Idén pedig a nemzetközi színtéren is sikerült az áttörés, azok után, hogy két éve csak az utolsó fordulóban bukott el a csapat, tavaly pedig a biztató kezdés, a PSG elleni döntetlen és az RB Leipzig elleni győzelem ellenére utolsó helyen zárta a Manchester Cityvel is nehezített halálcsoportot.

A Brugge idei bravúrja tehát nem előzmények nélküli, de a tudatos építkezés ellenére mégis meglepő. A csapat január óta két edzőjét és legnagyobb tehetségét is elveszítette: Philippe Clement a Fradi El-csoportjában szereplő Monacót, Alfred Schreuder a BL-csoportjában mindössze három ponttal álló Ajaxot irányítja már, a huszonegy éves Charles de Ketelaere játékjogáért pedig nyáron harminckét millió eurót fizetett az AC Milan.

A jelenlegi keret Transfermarkt által megállapított összértéke (161 millió euró) alapján a Brugge a BL-mezőny utolsó negyedében található, valamennyi csoportriválisa mögött, az együttest pedig az a Carl Hoefkens irányítja, aki nyári előléptetése előtt még soha nem dolgozott vezetőedzőként.

Nagyon elégedett vagyok, mert végre úgy játszunk a Bajnokok Ligájában, mint akiknek tényleg itt van a helyük. A csapatszellem lenyűgöző, a lehetőségeinket pedig bátran kihasználjuk

 – jellemezte csapata szereplését a negyvenkét éves szakember, aki a BL-főtábla második legalacsonyabb átlagéletkorú (24,2 év) keretét vezeti sikeresen.

Carl Hoefkens Club Brugge Champions League
Carl Hoefkens egyelőre villámkarriert fut be vezetőedzőként (Fotó: UEFA.com)

S Mignolet, valamint a csapatkapitány, a harmincéves Hans Vanaken mellett a fiatalok játsszák a kulcsszerepeket is: a huszonhárom éves támadó, Ferran Jutgla – aki nyáron nem kellett a Barcelonának – a Brugge legidősebb gólszerzője az idei csoportkörben!

A Leverkusen ellen győztes találatot jegyzett Abakar Sylla – akárcsak Bjorn Meijer – tizenkilenc évesen már alapember a védelemben, a Porto ellen csereként gólt lőtt Antonio Nusa tizenhét esztendősen még kiegészítő szerepet tölt be.

A nemzetközi futballélet törvényszerűségeit ismerve valószínű, hogy a felsoroltak közül néhány szereplőre hamarosan lecsap valamelyik tehetősebb klub, egyelőre azonban a Brugge élvezheti a tudatos építkezés gyümölcsét. A továbbjutás már megvan, de Mignolet hangsúlyozta, hogy nem állnának meg a nyolcaddöntőben sem.

Arra azért még a csoportkörben látottak alapján sem fogadnánk, hogy negyvenöt év után ismét döntőt vív az elitsorozatban a Club Brugge. Bár az első aranykorszakból kiindulva lehet, hogy már csak egy magyar légiós hiányzik ehhez.

Borítókép: Simon Mignolet (sárgában) és társai már a továbbjutást ünnepelhetik (Fotó: UEFA.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.