Két nap alatt két magyar Mona Lisa is megvásárolhatóvá válik

A következő napokban két magyar Mona Lisaként ismert kép is aukción várja új gazdáját. Nem érti? Mutatjuk a részleteket!

magyar Mona Lisa
magyar Mona Lisa Forrás: Kieselbach Galéria
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leonardo örök múzsájának ragadványnevét Rippl-Rónai József és Gulácsy Lajos titokzatos női portréi is megkapták. 

Nem kell művészettörténésznek lenni ahhoz, hogy belássuk, a magyar képeknek semmilyen közük nincs az eredeti Mona Lisához. Csupán marketingeszközként funkcionál a név, amely egy-egy aukció során különösen jól jöhet. 

Kiváltképpen akkor, hogy mind a két magyar Mona Lisát egy időben kívánják eladni.

magyar Mona Lisa
Ez lenne a magyar Mona Lisa? Gulácsy Lajos: Régi instrumentumon játszó hölgy című képe Forrás: Virág Judit Galéria


 

Gulácsy Lajos és a Mona Lisa
 

Gulácsy Lajos nagy méretű olajképeiből kevés maradt az utókorra. A Virág Judit Galéria aukcióján hamarosan részt vevő Régi instrumentumon játszó hölgy című festménye sokáig kallódott, sokan úgy vélték, a második világháború alatt megsemmisült. Nagy szenzációt jelentett, amikor a kép előkerült, és 2002-ben rekordáron, 95 millió forintért cserélt gazdát. A hazai műgyűjtők akkor kezdték magyar Mona Lisaként emlegetni Gulácsy festményét.

A Régi instrumentumon játszó hölgy című festménye idén százmillió forintos kikiáltási árról indul. 

Az árverés kezdetéig, december 16-ig a nagyközönség ingyenesen meg is tekintheti Gulácsy magyar Mona Lisáját a Virág Judit Galériában.

magyar Mona Lisa
Rippl-Rónai József: Kalitkás nő részlete Forrás: Kieselbach Galéria


 

 Mona Lisa esete Rippl-Rónai Józseffel

 

A Régi instrumentumon játszó hölgy árverésre bocsátása után csupán egy nappal, december 17-én a Kieselbach Galéria is eladásra kínálja a magyar Mona Lisát, de nem Gulácsy Lajos alkotását, hanem egy másikat: azt, amelyet Rippl-Rónai József festett feleségéről. 

A Kalitkás nő című alkotás – amelynek teljes alakos változata a Nemzeti Galériában található – egy szűkebb képkivágású változata ugyancsak több évtized után került a műgyűjtők elé. 

Rippl-Rónai remekének ezen változata ugyancsak Párizsban készült, és a második világháborút követően került az Amerikai Egyesült Államokba. A kép egy aukciót követően egy nyugat-európai tulajdonoshoz került, aki ma már megválna az alkotástól. A két hét múlva esedékessé váló aukcióval lehetőség kínálkozik arra, hogy ismételten magyar tulajdonosa legyen a festménynek. A festmény 180 millió forintos kikiáltási árról indul. A szakemberek a valódi értékét 240-380 millió forintra becsülik.

Borítókép: Rippl-Rónai József: Kalitkás nő részlete (Forrás: Kieselbach Galéria)
 


 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.