A kisfilm teljes egészében kézzel rajzolt technikával készült, mesterséges intelligencia bevonása nélkül, megőrizve a kézműves jellegű kreativitást és hitelességet. A stúdió becslése szerint a projekt megvalósítása körülbelül 700 munkaórát vett igénybe. Kondacs András, a stúdió alapítója és a film ötletgazdája elmondta, rengeteg olyan híresség van, akiről Magyarországon nem is tudják, hogy magyar gyökerekkel rendelkeznek.
Mindenhol csodálják a híres magyarokat
Kondacs András elárulta, hogy bizonyos hírességekről alig találtak fennmaradt fotóanyagot, ami megnehezítette a munkát, miközben törekedtek rá, hogy mindenit egyenrangúan, tiszelettel és hitelesen mutassanak be.
Még én is meglepődtem a film készítése során, hogy milyen sok világhírű embernek van magyar felmenője.
A kisfilm egyik kiemelt szereplője Estée Lauder, aki Josephine Esther Mentzer néven született az Egyesült Államokban. Édesanyja, egy sátoraljaújhelyi asszony inspirálta őt az ikonikus kozmetikai márka megalapítására. Calvin Klein édesanyja, Flore Stern is Magyarországon született, és onnan vándorolt ki az Egyesült Államokba. Bár Calvin Klein nem hivatkozik gyakran magyar gyökereire, ez a kulturális háttér hozzájárult identitásának és karrierjének formálásához, amely az amerikai divatvilág egyik legnagyobb alakjává tette őt.
Mark Knopfler, a legendás Dire Straits frontembere és gitárosa szintén magyar gyökerekkel rendelkezik. Édesapja, Knopfler Lajos (Louis Knopfler), egy magyar–zsidó származású menekült volt, aki a második világháború alatt hagyta el Magyarországot, és Angliában talált új otthonra.
Flea, a Red Hot Chili Peppers híres basszusgitárosa, eredeti nevén Michael Peter Balzary, szintén kötődik Magyarországhoz. Édesapja magyar volt, aki az 1956-os forradalom után vándorolt ki Ausztráliába, ahol Flea született. Bár Flea élete nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, zenéjében és személyes történeteiben gyakran visszautal gyökereire.
Hollywood és a magyarok
Hasonlóképpen magyar gyökerekkel büszkélkedhet Goldie Hawn, akinek keresztneve az Aranka vagy Aranyka magyar névből származik. A filmben feltűnik továbbá Jamie Lee Curtis is, akinek édesapja, Tony Curtis Mátészalkáról kivándorolt szülők gyermeke volt.
A hollywoodi filmipar alapítói között is találunk magyarokat: William Fox (született Fried Vilmos) és Adolph Zukor meghatározó alakjai voltak a mozifilm történetének. Fox Tolcsváról emigrált, majd megalapította a 20th Century Fox stúdiót, míg Zukor, a Paramount Pictures alapítója, 1949-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott az amerikai játékfilm megteremtéséért.
Kondacs szerint a rövidfilm egy többrészes sorozat nyitánya, amely a jövőben további magyar származású hírességeket, feltalálókat, Nobel-díjasokat, művészeket és sportolókat is bemutat majd. A kutatómunkák már elkezdődtek, így a nézők hamarosan újabb történetekkel találkozhatnak.
Egyedi zenei aláfestés
A film különleges atmoszféráját a Dancin’ in the Moonlight című dal is erősíti, amely Sherman Kelly támogatásával került az animációhoz. A projekttel kapcsolatban a szerző is megszólalt:
Imádom az ötletet, hogy egy kis örömöt terjesszünk. Személyesen is hálás vagyok sok különleges magyarért – olyanokért, mint Bartók, Liszt, Houdini, Lugosi, Rubik, és persze Attila, a hun, aki legendás örökséget hagyott hátra.
Az Animatiqua Stúdió ezzel az alkotással nemcsak a magyar örökséget népszerűsíti, hanem egy inspiráló példát mutat arra is, hogy a történelem és a művészet milyen egyedülálló módon fonódhat össze egy vizuális projektben.