Pressman képmutatása nem ismer határokat

Továbbra is ömlik az orosz energiahordozó a nyugati országokba.

2024. 11. 21. 18:59
David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete
David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Miközben valamennyi szövetségese és partnere az orosz energiától való elszakadásra törekszik, Magyarország csak még erősebben támaszkodik arra – ez a politikai döntés különbözik Magyarország gyakorlatilag valamennyi, hasonló helyzetben lévő szomszédjától” – panaszkodott David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete. Megjegyezte, hogy az Egyesült Államok továbbra is együtt fog működni szövetségesekkel és partnerekkel, hogy megfossza Oroszországot attól a képességétől, hogy hadigépezetét erősítse. Mint ismert, az Egyesült Államok szankciókat jelentett be a Gazprombank és a hozzá kapcsolódó szervezetek ellen, hogy tovább korlátozza Oroszországot abban, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszert használja fel ukrajnai háborújának finanszírozására. 

Nem érkezett az orosznál jobb ajánlat

Nem kellett sokat várni a magyar kormány reakciójára. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helyre tette a nagykövetet, aki a budapesti munkája során inkább helytartóként viselkedett, mintsem egy partner ország nagyköveteként. 

Megbízható és versenyképes árú energiaforrást csak akkor ad fel egy állam, ha érkezik egy jobb ajánlat, márpedig Magyarország számára egyelőre nincs jó alternatíva az orosz energiahordozók kiváltására

 – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben. A tárcavezető a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy az energiamix összeállítása ezután is kizárólagos nemzeti hatáskör legyen. 

Ezért visszautasítunk minden olyan kísérletet, amely befolyásolni akarja, hogy honnan, hogyan és kitől vegyünk energiahordozókat

– jelentette ki. – Ez nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés is. Az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része, és mi nem fogadunk el semmilyen beavatkozást az energiabiztonságról szóló kérdések megvitatásába – tette hozzá. Szijjártó Péter elégedettségét fejezte ki az Oroszországgal fenntartott energetikai együttműködéssel kapcsolatban.

Én a saját tapasztalataimról tudok beszélni, a másokéról nem. És elvárom, hogy mások se beszéljenek az enyémről. A mi tapasztalatunk pedig az, hogy Oroszország megbízható szállító, mindig megkaptuk a szerződéses mennyiséget, mindig azon az áron kaptuk meg, amin megállapodtunk, és mindig akkor, amikorra megállapodtunk

– sorolta. 

Jobb ajánlat meg még nem érkezett. Se megbízható, se olcsó forrásra vonatkozó ajánlat nem érkezett

– fűzte hozzá. 

Ömlik az orosz energiahordozó a nyugati államokhoz

Az amerikai nagykövet és a leköszönő Biden-adminisztráció képmutatása nem ismer határokat, miután a nyugati államok továbbra is rengeteg orosz energiahordozót vásárolnak. Franciaország idén november 18-ig több LNG-t vásárolt Moszkvától, mint bármelyik másik teljes évben az import 2018-as kezdete óta – írja a Világgazdaság. Nem világos, hogy a Franciaországban landoló orosz cseppfolyósított földgázból mennyit használnak el ott és mennyit küldenek tovább Európa más részeire, miután betáplálták a vezetékeshálózatba. A francia energiaügyi minisztérium szóvivője megerősítette, hogy annak az LNG-nek egy részét, amelyet a tengerparti terminálokon keresztül betáplálnak a csövekbe, továbbküldik a kelet-európai országokba.

A Gazprom egyelőre még mindig a szokásos szinten küld gázt Európába Ukrajnán keresztül, még azután is, hogy leállította a közvetlen szállítást Ausztriába. 

Az orosz LNG-import a rotterdami kikötőben is lényegesen nőtt. Spanyolországba és Belgiumba is még mindig érkezik LNG Oroszországból. Több közép-európai ország, köztük Szlovákia és Csehország pedig csővezetéken kap gázt Oroszországból, bár a szállítási szerződés az év végén lejár.

Borítókép: David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.