A Storm Shadow oroszországi bevetése mindenképpen eszkalációt jelent, mivel olyan cirkálórakéta-típusról van szó, melynek a célra vezetését az Ukrajna vélhetően nem képes megoldani önerőből – mutatott rá lapunk kérdésére Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője.
A felmerülő kérdés az, hogy ha egy ukrán tulajdonú, de nyugati gyártmányú cirkálórakéta ukrán légtérből indulva egy oroszországi célpontra mér csapást úgy, hogy azt nyugati eszközök, például műholdak irányítják, akkor ki hajtotta végre a támadást?
– emelte ki a szakértő az orosz–ukrán háború kapcsán.
Putyin válaszát várják Ukrajna lépésére
Ez alapvetően egy politikai kérdés, amelyre végső soron az orosz elnök fogja megadni a választ – hangsúlyozta Koskovics Zoltán, hozzátéve, hogy már most elmondhatjuk, hogy súlyos eszkaláció történt, ami – az eszkalációs spirál logikája alapján – választ fog maga után vonni.
Mindez komoly nyugtalanságra adhat okot, harmadik világháborúról azonban nagyon korai beszélni. Sem az amerikai ATACMS, sem a brit–francia SCALP/Storm Shadow nem olyan fegyver, mely meg tudja változtatni a háború menetét. A konfliktus minden bizonnyal a déli és délkeleti fronton fog eldőlni, ahol az orosz erők egyre gyorsuló tempóban törnek előre. Ezt egyik nyugati rakéta sem tudja befolyásolni
– magyarázta az elemző.
Főleg akkor, ha nem is itt vetik be őket, hanem Oroszország mélységi területeit célozzák – emelte ki, hozzátéve, hogy ha az ukrán front szétesik Donbászban, akkor az gyorsan a szervezett ellenállás végéhez vezethet.
Ennek megfelelően a Kremlnek jelenleg nem fűződik érdeke ahhoz, hogy más országra is kiterjessze a konfliktust. Így az orosz válaszlépések – melyek elkerülhetetlenül bekövetkeznek – Ukrajnát és az ukrán embereket fogják sújtani. London azon vélekedése, hogy »csupán« ukrán életekkel játszik jelenleg nem tűnik megalapozatlannak
– vélekedett a szakértő.
Biden kirobbantaná a világháborút
Az elmúlt napok fejleményei alapján úgy tűnik, Joe Biden amerikai elnök mindent elkövet, hogy még Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése előtt világháborúvá eszkalálja az orosz–ukrán háborút. Ugyanakkor Koskovics Zoltán szerint az amerikai választópolgárok egyértelműen a béke oldalán tették le a voksukat, amikor Donald Trumpra, és békepárti programjára szavaztak.
Sajnálatos, hogy a jelenleg még hatalmon lévő baloldali elit Washingtonban – és munkáspárti szövetségeseik Londonban – nem hajlandók belátni azt, hogy agresszív politikájuk téves, és nem élvezi az állampolgáraik támogatását
– mondta a szakértő.
A fentiek miatt is egyértelmű, hogy Ukrajna számára egyre égetőbb szükség lenne a fegyverszünetre. Magyarország ezt az álláspontot képviselte a kezdetek óta. Ma egyre többen látják be mindezt Európában is
– hangsúlyozta az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője. Nem véletlen, hogy Németország mereven elzárkózik attól, hogy Taurus cirkálórakétákat szállítson, és Giorgia Meloni sem tudja támogatni a szóban forgó fegyverek bevetését orosz területen, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig elítélte az újabb eszkalációt – hívta fel a figyelmet Koskovics Zoltán.
Borítókép: A Storm Shadow rakéta egy brit légi bemutatón (Fotó: AFP)