Munkácsy száz éve nem látott alkotását mutatta be a festőzseni hű mása

A festőfejedelem élethű viaszmása mellett, a Madame Tussauds Budapest Múzeumban mutatták be először Magyarországon Munkácsy Mihály egyik párizsi szalonfestményét, a Zichy Zsófiáról készült portrét – számolt be róla a VG.hu.

Forrás: VG.hu2024. 11. 21. 13:40
Munkácsy
Történelmi leleplezés előtt a Magyarországra érkezett festmény: alkotó és alkotás különleges találkozása Fotó: Sándor Tünde / Világgazdaság
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar festőfejedelem alkotását egy ausztráliai magánszemély ajánlotta fel aukcióra. A korábban ismeretlen képről néhány hónap alatt kiderítették, hogy minden kétséget kizáróan eredeti Munkácsy-festmény, amelyet több mint egy évszázada nem láthatott a nagyközönség. 

Munkácsy
Több mint százmillió forintot is érhet Munkácsy festménye (Fotó: Világgazdaság/Sándor Tünde)

A Madame Tussauds Budapest és a Virág Judit Galéria együttműködésének köszönhetően egy délelőttre a Dorottya utcában állították ki a Zichy Zsófiáról készült portrét, amelyet december közepén aukcióra bocsátanak.

A Madame Tussauds Budapestben van a világ egyetlen Munkácsy-viaszfigurája, így az alkotó másának jelenlétében leplezte le a hatalmas értékű művészeti szenzációt 

– számolt be róla a Világgazdaság

Nem mindennapi a most előkerült Munkácsy-festmény története

A festményről készült fotóval és egy levéllel fél éve kereste meg jelenlegi tulajdonosa a Virág Judit Galériát, amelynek szakértői alapos utánajárással kiderítették, hogy valóban a magyar festőzseni képéről van szó.

Az ausztráliai tulajdonos dédnagyanyja Párizsban járt a múlt század elején nászúton, ahol egy szalonban megpillantotta a portrét, megvásárolta és hazavitte.

Azóta, vagyis több mint egy évszázada nem lehetett a képről semmit tudni, mindvégig a család tulajdonában volt, aukción soha nem szerepelt.

A képen Zichy Mihály lánya, Zsófia látható, akiről 1878-ban, vagyis húszéves korában készült a kép.

Zsófia több képen volt a festő modellje, majd férjhez ment és elköltözött Párizsból és a hazai virágkötészet megalapítójaként, Siófokon élte le életét. A Munkácsy párizsi szalonkorszakában készült alkotás vélhetően egy nagyobb kép előtanulmánya lehetett, mert nem tipikus portré.

A december 15-én aukcióra kerülő Munkácsy-festményt az árverés előtti napig ingyen meg lehet tekinteni a Virág Judit Galériában.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.