Sokkoló adat következik: minden másfél órában meghal valaki, azaz naponta 16 ember veszti életét New Yorkban cukorbetegség következtében. Ez New York – mondhatnánk legyintve, de megnyugodni semmiképpen sem szabad, kilencszázezerre tehető ugyanis hazánkban a nyilvántartott diabéteszes betegek száma. És ezek csak a regisztrált betegek. Egyes adatok szerint közel 2,5 millióan lehetnek azok, akiknél még nem alakult ki a betegség, de a helytelen életmód miatt a veszélyeztetett kategóriába tartoznak – olvasható a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének közleményében.
A világon megközelítőleg az emberek 7 százaléka, azaz 2012-es adatok szerint 371 millió ember szenved cukorbetegségben, és ez a szám évről évre növekszik. Európában jelenleg körülbelül 55 millió diabéteszes él, előrejelzések szerint 2030-ra a szám megközelíti majd a 65 milliót. Délkelet-Ázsiában 70 millióan szenvednek cukorbetegségben, 2030-ra már 120 millióan lesznek.
A Nemzetközi Diabétesztársaság tagszervezetei november 14-én a világ több mint 130 országában ünneplik a nemzetközi diabétesz-világnapot, mert ezen a napon született Frederick Banting, aki társával, Charles Besttel együtt elsőként vetette fel az elképzelést, mely végül 1921 októberében az inzulin felfedezéséhez vezetett.
(jelesnapok.oszk.hu)
A cukorbetegség óriási veszélyforrás: ha megbetegszenek az ereink, akkor a szerveink is. Ha nem működnek jól a kis erek, akkor a vese is megbetegszik, s akár a szemük világát is elveszíthetik a cukorbetegek. A nagy erek megbetegedése alsó végtagi érszűkületet okozhat, aminek végtagamputálás lehet a szomorú következménye. A cukorbetegeket jobban veszélyezteti a stroke és a szívinfarktus is.
De mi az oka, hogy ilyen feltartóztathatatlan iramban szedi áldozatait a kór? Zanker Zsuzsanna, a Nyírő Gyula Kórház Diabetológiai Ambulanciájának vezetője a drasztikus növekedés fő okainak a mozgásszegény életmódot és a lakosság elöregedését véli. A szakértővel készült cikkünket itt olvashatja.
A két tényező mögött a harmadik a helytelen táplálkozás. Előre elkészített ételekkel, rágcsálnivalóval, cukros üdítőkkel napi egyetlen doboz cukros üdítőital elfogyasztása 22 százalékkal növelheti a diabétesz kialakulásának kockázatát –, fölösleges kalóriákkal mérgezi magát a többség, sőt sajnos saját gyerekét is. Tudta, hogy csak Magyarországon minden negyedik gyermek túlsúlyos?
A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és a lakosság elöregedésén túl a stressz is kiváltó oka lehet a cukorbetegségnek. Legújabb kutatások szerint az állandó stressznek kitett férfiak körében jóval nagyobb a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélye, mint azoknál a férfiaknál, akiknek az életében nincs jelen a stressz.
A cukorbetegség igen alattomos, szép csendben, fájdalom nélkül képes tönkretenni a kis és nagy ereket. Bár a kór nem jár fájdalommal, vannak jelek, amelyekből következtethetünk a meglétére. A cukorbetegség talán legészrevehetőbb tünete a túlsúly lehet: akár 5-7 kilogramm plusz is veszélyt jelenthet. A diabétesz jele lehet még a gyakori vizelési kényszer, a homályos látás, sőt még az ok nélküli fogyás is, de a visszatérő gombás fertőzések és a sötét gyűrű a nyak körül is árulkodhat.
Egyedül a kor az, ami ellen nem tehetünk a cukorbetegség megelőzésének érdekében. Még az örökletességnek sem kell érvényesülnie, ha hajlandók vagyunk egészséges életmódra váltani. Hogyan? Először is szabaduljunk meg a túlsúlytól: a plusz kilók leadása nemcsak a cukorbetegség, hanem a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben is sokat segít.
Másodszor: mozogjunk annyit, amennyit csak tudunk. A legfrissebb kutatások szerint a cukorbetegség megelőzése szempontjából fontosabb, hogy az ember félóránként felálljon az íróasztal mögül egy-egy ötperces sétára, mint az, hogy rendszeresen lejárjon az edzőterembe. Idős embereknél az étkezések utáni negyedórás séta is megelőzheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Harmadszor: táplálkozzunk egészségesen, kerüljük a felesleges kalóriákat, a cukros üdítőket, és tegyük le a cigarettát. Korábban hét tényezőt gyűjtöttünk össze, amelynek segítségével távol tarthatjuk magunktól az alattomos kórt.
Az alma, az áfonya, a szőlő, sőt még a mazsola fogyasztása is jó eszköze lehet a diabétesz megelőzősének.
A betegség a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, de kis odafigyeléssel teljes életet élhetnek a diabéteszben szenvedők. A cukorbetegeknek szánt diéta nem más, mint az egészséges táplálkozás. Tanácsos naponta 4-6-szor étkezniük, meghatározott mennyiséget és minőséget.
Korábban azt a felfedezést tették a tudósok, hogy ha a cukorbetegséget megelőző tünetekkel diagnosztizált betegek hat hónap alatt megszabadultak testtömegük mintegy 10 százalékától, akkor látványosan csökkent a 2-es típusú diabétesz kockázata.
Testmozgás, egészséges táplálkozás, stresszmentes élet – ezekkel együtt van remény.
Felvette a kormány a harcot a már több mint kétmillió magyar ember egészségét közvetlenül is veszélyeztető cukorbetegséggel – olvasható a Fidesz közleményében. Korai szűrésekkel, egészségfejlesztési irodák nyitásával, szigorúbb kezelési protokollal, az egészséges életmódot elősegítő intézkedésekkel segíti a kabinet a cukorbetegség hatékonyabb megelőzését és kezelését. „Az előrehaladott diabétesz rendkívül súlyos egészségkárosodást okozhat, ezzel magyar családok ezreit teszi tönkre. A cukorbetegség elleni harc ezért mindannyiunk közös érdeke. A kormányváltás óta számos intézkedés történt a betegség hatékonyabb megelőzése és kezelése érdekében. Jelentős változás történt a cukorbetegség kezelésének protokolljában. A jogszabályok ma következetesebb, szigorúbb, gyakoribb felülvizsgálatot írnak elő. Ez segíti a betegek sikeresebb kezelését és a súlyos szövődmények kialakulásának megelőzését. A népbetegségek, köztük a cukorbetegség visszaszorítására ezekben a hetekben országszerte egészségfejlesztési irodák nyílnak, ahol tanácsadással és rendszeres fizikai aktivitás programokkal várják a diabéteszeseket” – áll a kommünikében.
A cukorbetegség elleni küzdelmet már gyermekkorban is ösztönzi a kormány, a gyermekek egészségesebb étkezését például Mintamenza programmal és a magyar termelőktől származó egészséges élelmiszerek közétkeztetésben való felhasználásának ösztönzésével is segíti – olvasható Nyitrai Zsolt által jegyzett Fidesz-közleményben. „A gyermekek egészségét fokozottan veszélyeztető termékeket népegészségügyi termékadó sújtja. A rendszeres mozgást is segítik kormányzati eszközök, mint például a mindennapos testnevelés bevezetése, a tanuszodák építése, a tömegsportok és szabadidősportok kiemelt támogatása és a SZÉP kártya programja. A magyar kormány népegészségügyi törekvéseit szeptemberben az Európai Népegészségügyi Szövetség is elismerte, rámutatva, hogy minden második ember túlsúlyos, rendkívül gyakoriak a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a kettes típusú diabétesz” – olvasható a cukorbetegség világnapja alkalmából kiadott közleményben.