A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint, az előzetes termésbecslés alapján 400-450 ezer tonna szőlőtermés várható, amelyből hárommillió hektoliter újbort készíthetnek a borászok. A szőlő minősége jó. Az idén a 2010. évinél kedvezőbb árakkal indult a szüret, az Irsai Olivért kilogrammonként 120 forintért vásárolták fel. A keresett jó nevű fajtákért várhatóan többet fizetnek az idén a kereskedők.
Az AKI közlése szerint az illatos fajták iránt már érdeklődnek a cseh és a szlovák felvásárlók. A szlovákok kilogrammonként 50 eurócentért (130 forint) vásárolják a Mátrai borvidéken az Irsai Olivért. A nemzetközi ízlés a gyümölcsízű, könnyebb fehérborok irányába mutat, ami kedvező lehet a hazai palackos borexport szempontjából. A kutatóintézet adatai szerint az idei első fél évben hazánkban 4 százalékkal nőtt az asztali és tájborok értékesítése az előző évi azonos időszakhoz képest. A fehér asztali borok forgalma 14 százalékkal élénkült meg, a fehér tájborok eladása azonban 18 százalékkal visszaesett.
A vörös és rozé asztali borokból 16 százalékkal többet értékesítettek, mint egy évvel korábban, a tájborok forgalma pedig nem változott lényegesen. Az asztali és tájborok értékesítési ára 5 százalékkal volt magasabb az idei év első hét hónapjában, mint egy évvel korábban. A fehérborok ára 6, a vörös- és rozé boroké csaknem 4 százalékkal emelkedett. A fehérborok közül mind az asztali, mind a tájborok ára nőtt, az utóbbi nagyobb, 13 százalékos mértékben. A vizsgált időszakban a vörös és rozé asztali borokért 2, a tájborokért 7 százalékkal fizettek többet a vásárlók.

Hűvös van, de lesz ez még rosszabb is – előrejelzés