Perbe fogjuk az Európai Bíróságot
A műsorvezető rákérdezett arra is, milyen ellenlépéseket tervez a kormány Brüsszel azon támadásával szemben, amiért nem csatlakoztunk be a menekültügyi rendszerbe. Emiatt kapott Magyarország egy 200 millió eurós alapbírságot, amely naponta további egymillió euróval növekszik. Tuzson Bence felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződésben van egy passzus, amely szerint hogyha egy uniós intézmény kárt okoz valamelyik országnak, akkor azt a kárt meg kell térítenie.
Ezért a kormány be fogja perelni az Európai Bíróságot, hogy azt a kárt, amit okoztak, fizessék ki
– emelte ki.
Tuzson Bence ezután a Voks 2025 kapcsán hangsúlyozta: egy ország akkor lehet sikeres, ha a politikai döntéseket mindig az emberek véleményére alapozza. – Ez időnként persze könnyen megnyilvánul a választások idején, (…) de vannak olyan kérdések, amelyek jönnek. Ilyen például az Ukrajna EU-s csatlakozása. Látjuk, hogy óriási bajt tud okozni – mutatott rá. Szavazásra buzdítva hangsúlyozta: csak akkor lehet sikeres egy ország vezetése és a szuverenitásvédelmi küzdelem, ha a nép segíti, kiáll a kormány mellett.
Jön az MI alapú jogtár
A műsorban fontosnak nevezte még a tárcavezető azt is, hogy az embereknek minél átláthatóbb legyen a jogrendszer. – Ha neked van egy ügyed, mondjuk te szeretnél egy vállalkozást beindítani és bögréket gyártani, akkor téged nem érdekel, hogy ez hány jogszabályban van benne, hanem azt tudjad, hogy egyébként ez mit jelent. Milyen kötelezettségeid vannak, kell engedély ehhez, hogy kell céget alapítani, stb. stb. Ha ezt röviden, egyszerűen megkapod ezt a választ, ez a legjobb – magyarázta. Tuzson Bence aláhúzta: ezért a teljes jogtárat mesterséges intelligencia alapúvá fogják átalakítani.
Példája szerint ha ebbe beírjuk, hogy szeretnénk bögrét gyártani, majd megkérdezzük, mit kell hozzá tennünk, akkor a program el fogja nekünk magyarázni, hogy milyen kötelezettségeink vannak. A miniszter hangsúlyozta: a kormánynak hosszú távon az a terve, hogy az emberek helyett néhány éven belül képes legyen már kérelmeket is benyújtani.
Tuzson Bence a műsorban – többek között – szólt még a bírák 2027-ig tartó fizetésemelési programjáról, az áldozatsegítő központokról és a kormány drogterjesztés elleni fellépéséről is.
Borítókép: G. Fodor Gábor és Tuzson Bence igazságügyi miniszter (Fotó: Mirkó István)