A svájci frank magas árfolyama az ország vendéglátóiparát érintette a legérzékenyebben. „Kizárólag az építőipari és a biztosítótársaságok tekintenek bizalommal a jövő elé, míg az exporteladásoktól függő iparvállalatokat, valamint a szállodaipart és a vendéglátóipart jelentős hátrányok érték a frank magas árfolyama miatt” – írja a KOF gazdaságkutató intézet hétezer svájci vállalat körében októberben végzett felmérésére épülő elemzése.
A KOF szerint az elemzés eredménye borúlátóbbnak bizonyult saját, még szeptemberben tett előrejelzésénél. A GDP-növekedés számszerűsítése nélkül a KOF a svájci gazdasági növekedési ütem lassulását vetíti előre a következő három-hat hónapos időtartamra, minden egyes gazdasági mutató romlásától kísérve. „A svájci gazdaság növekedési üteme valószínűleg lassult a harmadik negyedévben, és ez a trend egészen 2012 első negyedévének végéig fenn is marad” – írja az elemzés.
„Még mindig magas, de…”
A svájci jegybank és a kormány már korábban is jelezte, hogy a frank erős árfolyama hátrányos hatással lehet a svájci vállalatok versenyképességére, emiatt az idei GDP-növekedési ütem valószínűleg elmarad majd a várt 2,0 százaléktól. A svájci GDP tavaly 2,7 százalékkal nőtt.
„Az 1,20 frankos euróárfolyam még mindig magas a svájci vállalatoknak, de legalább stabilitást biztosít számukra” – mondta Jan-Egbert Sturm, a KOF igazgatója. A svájci gazdaság valószínűleg megszenvedi majd a világgazdasági növekedés elkövetkező hónapokra várt lassulását is. A felmérés tanúsága szerint a svájci vállalatok már meg is kezdték a felkészülést termelésük visszafogására.
A svájci vállalatoknak még egy jó darabig együtt kell élniük az erős frankkal és az euróövezeti válság következményeivel, bár vannak üdítő kivételek is a világ más területein, elsősorban Ázsiában, ahol feltehetőleg sértetlenül fennmarad a svájci vállalatok termékei iránti élénk kereslet – mutatott rá Jan-Egbert Sturm.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított