A feldolgozóipar beruházásai 27,3 százalékkal nőttek a harmadik negyedévben, a magas bázis ellenére is gyorsult a növekedés a második negyedévi 21,6 százalékos emelkedést követően. A nemzetgazdasági beruházások volumene a harmadik negyedévben 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az MTI-vel.
Az előző év azonos negyedévéhez viszonyított csökkenésén belül a gép- és berendezésberuházások jelentősen, 21,9 százalékkal nőttek, miután – a korábbi időszakokkal ellentétben – a nemzetgazdasági ágak többségében a gép- és berendezésberuházások növekedését regisztrálta a statisztika. Az építési beruházások ezzel szemben nagymértékben, 21,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
A nemzetgazdasági beruházások volumene 2011 első három negyedévében 4,5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar beruházásai viszont 28,1 százalékkal emelkedtek a múlt év első kilenc hónapjához képest. Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 0,4 százalékkal mérséklődtek a beruházások.
A feldolgozóipar nagyobb súlyt képviselő ágazatcsoportjai közül számottevően emelkedtek a beruházások a járműgyártásban, továbbá jelentős növekedést mértek a gép-, gépiberendezés-gyártásban, a fém alapanyag gyártásában és fémfeldolgozásban, a gyógyszergyártásban és a vegyianyag- és termékgyártásban is.
A mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ágban, elsősorban a nem évelő növény termesztésével és fakitermeléssel foglalkozó vállalkozások körében a harmadik negyedévben a beruházási teljesítmény 16,1 százalékos növekedését regisztrálta a KSH.
Az adatok szerint a földgázkitermelés alág nagyberuházásai is elősegítették, hogy a bányászat, kőfejtés nemzetgazdasági ág beruházásai 72,4 százalékkal nőttek az előző év azonos negyedévéhez képest.
A KSH adatai szerint az árvízvédekezés növekvő kiadásai, valamint a vörösiszap-katasztrófa elhárításával kapcsolatos ráfordítások okozták a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás beruházási teljesítményének 28,3 százalékos növekedését.
A nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is a beruházási volumen csökkenése figyelhető meg: a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 12,1 százalékkal volt alacsonyabb a harmadik negyedévben, mint egy évvel azelőtt, amelynek oka a gyorsforgalmi úthálózat-felújítás és -építés, a vasúti személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak jelentős csökkenése.
A lakásépítések, valamint az üzleti ingatlanfejlesztések folytatódó visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene jelentősen, 26,6 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában – közölte a KSH.
A belföldiár- és az exportár-változás eredőjeként októberben az ipari termelői árak a szeptemberihez képest 1,9 százalékkal nőttek, alapvetően a kokszgyártás, a kőolaj-feldolgozás, az elektronikai termékek gyártása és a járműgyártás ágazatokban tapasztalható áremelkedés miatt – közölte a KSH szerdán az MTI-vel. Egy év alatt 7,0 százalékkal nőttek a termelői árak a 7,5 százalékos belföldiár- és a 6,6 százalékos exportár-emelkedés eredőjeként.
A közlemény szerint az exportértékesítés 2,2 százalékos árnövekedése meghaladta a belföldi árak 1,5 százalékos októberi növekedését, amiben szerepet játszott a forint gyengülése. Jelentősebb, 5,5 százalékos havi áremelkedést tapasztalt a KSH a kokszgyártás, a kőolaj-feldolgozás, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (4,2 százalék) és a vegyi anyag, termék gyártása (1,8 százalék) területén. Csökkentek a belföldi termelői árak 1,9 százalékkal gyógyszergyártásban és 0,2 százalékkal az egyéb feldolgozóipar és javítás ágazatban – közölte a KSH.