Emelkedő tendenciákat jelez a KSH

A feldolgozóipar beruházásai 27,3 százalékkal nőttek a harmadik negyedévben. A belföldiár- és az exportár-változás eredőjeként októberben az ipari termelői árak a szeptemberihez képest 1,9 százalékkal nőttek.

2011. 11. 30. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feldolgozóipar beruházásai 27,3 százalékkal nőttek a harmadik negyedévben, a magas bázis ellenére is gyorsult a növekedés a második negyedévi 21,6 százalékos emelkedést követően. A nemzetgazdasági beruházások volumene a harmadik negyedévben 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az MTI-vel.

Az előző év azonos negyedévéhez viszonyított csökkenésén belül a gép- és berendezésberuházások jelentősen, 21,9 százalékkal nőttek, miután – a korábbi időszakokkal ellentétben – a nemzetgazdasági ágak többségében a gép- és berendezésberuházások növekedését regisztrálta a statisztika. Az építési beruházások ezzel szemben nagymértékben, 21,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

A nemzetgazdasági beruházások volumene 2011 első három negyedévében 4,5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar beruházásai viszont 28,1 százalékkal emelkedtek a múlt év első kilenc hónapjához képest. Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 0,4 százalékkal mérséklődtek a beruházások.

A feldolgozóipar nagyobb súlyt képviselő ágazatcsoportjai közül számottevően emelkedtek a beruházások a járműgyártásban, továbbá jelentős növekedést mértek a gép-, gépiberendezés-gyártásban, a fém alapanyag gyártásában és fémfeldolgozásban, a gyógyszergyártásban és a vegyianyag- és termékgyártásban is.
A mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ágban, elsősorban a nem évelő növény termesztésével és fakitermeléssel foglalkozó vállalkozások körében a harmadik negyedévben a beruházási teljesítmény 16,1 százalékos növekedését regisztrálta a KSH.

Az adatok szerint a földgázkitermelés alág nagyberuházásai is elősegítették, hogy a bányászat, kőfejtés nemzetgazdasági ág beruházásai 72,4 százalékkal nőttek az előző év azonos negyedévéhez képest.

A KSH adatai szerint az árvízvédekezés növekvő kiadásai, valamint a vörösiszap-katasztrófa elhárításával kapcsolatos ráfordítások okozták a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás beruházási teljesítményének 28,3 százalékos növekedését.

A nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is a beruházási volumen csökkenése figyelhető meg: a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 12,1 százalékkal volt alacsonyabb a harmadik negyedévben, mint egy évvel azelőtt, amelynek oka a gyorsforgalmi úthálózat-felújítás és -építés, a vasúti személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak jelentős csökkenése.

A lakásépítések, valamint az üzleti ingatlanfejlesztések folytatódó visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene jelentősen, 26,6 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában – közölte a KSH.

A belföldiár- és az exportár-változás eredőjeként októberben az ipari termelői árak a szeptemberihez képest 1,9 százalékkal nőttek, alapvetően a kokszgyártás, a kőolaj-feldolgozás, az elektronikai termékek gyártása és a járműgyártás ágazatokban tapasztalható áremelkedés miatt – közölte a KSH szerdán az MTI-vel. Egy év alatt 7,0 százalékkal nőttek a termelői árak a 7,5 százalékos belföldiár- és a 6,6 százalékos exportár-emelkedés eredőjeként.

A közlemény szerint az exportértékesítés 2,2 százalékos árnövekedése meghaladta a belföldi árak 1,5 százalékos októberi növekedését, amiben szerepet játszott a forint gyengülése. Jelentősebb, 5,5 százalékos havi áremelkedést tapasztalt a KSH a kokszgyártás, a kőolaj-feldolgozás, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (4,2 százalék) és a vegyi anyag, termék gyártása (1,8 százalék) területén. Csökkentek a belföldi termelői árak 1,9 százalékkal gyógyszergyártásban és 0,2 százalékkal az egyéb feldolgozóipar és javítás ágazatban – közölte a KSH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.