A tizenhat hónapig tartó, a Társadalmi megújulás operatív program (Támop) keretében kiírt pályázaton a kistérség településein élő 18 és 60 év közötti, hosszabb ideje munkát kereső regisztrált álláskeresők, szakképzettség nélküliek vagy munkatapasztalattal nem rendelkezők vehettek részt – mondta el Haklik Marianna, a pályázat szakmai vezetője a rendezvény előtt megtartott sajtótájékoztatón.
A Lépésről lépésre a nyílt munkaerőpiac felé című programba harminc, elsősorban hátrányos helyzetű embert vontak be, akik az OKJ-s képzések keretében dísznövény- és zöldségtermesztő szakmákat sajátíthattak el, de számukra álláskeresési és tanulástechnikai tréningeket, pszichológiai tanácsadást egyaránt szerveztek annak érdekében, hogy segítsék a munkaerőpiacra történő belépésüket. Haklik Marianna közlése szerint a sikeresen vizsgázottak közül már többen dolgoznak, a továbbra is munka nélkül maradókat pedig a program hat hónapig nyomon követi, és segíti az elhelyezkedésben. A kedvezményezettek fele nagykállói volt, a többiek a kistérség másik nyolc településéről érkeztek – tette hozzá. A két csoportban indított, hat-hat hónapig tartó képzés során az elméleti mellett elsősorban a gyakorlati tudás elsajátítására helyezték a hangsúlyt.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján olvasható októberi adatok szerint a dél-nyírségi kistérség kilenc települése közül a mintegy 3200 lelkes Bökönyben a legnagyobb a munkanélküliségi ráta: itt a 2195 munkaképes korú munkavállaló 21 százaléka, 461 ember van munka nélkül. Bökönyt sorrendben Balkány (18,36 százalék), Nagykálló (18,17 százalék), Biri (16,72 százalék) és Érpatak (16,01 százalék) követi. Geszteréden, Szakolyban és Kállósemjénben ez az arány 15 százalék közelében van, míg a kistérség települései közül a legkisebb munkanélküliségi rátát Újfehértón (12,09 százalék) regisztrálták.