Ha ezt az évet kibírja, jövőre már kevesebb lehet a feszültség?

Az állam kiadásainak csökkentését, a pályázatok egyszerűsítését, a döntések és kifizetések felgyorsítását sürgetné a Magyar Nemzetnek nyilatkozó Parragh László.

PR
2012. 01. 07. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz megjósolni a naponta változó helyzetben a gazdaság jövőjét, azonban visszaeséstől tartok – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Parragh László. Úgy látja, elindult ugyan a költséges állami rendszerek reformja, amelytől a kiadások csökkenése várható, de kérdés, hogy végig tudja-e vinni a kormány, amit tervezett. Az elvek szintjén egyetértés van a változások szükségességéről, a konkrét intézkedéseknél viszont mindenki a saját pozícióját védi. Így nem lesz feszültségmentes a segélyezés, az egészségügy, az oktatás, az önkormányzati, a közigazgatási és az igazságügyi rendszer „áramvonalasítása”.

Parragh arra is kitért, hogy az ágazati különadók visszafogják valamelyest a gazdaságot, de közel sem okoznak akkora kárt, mintha egyéb adók növeléséhez nyúlt volna a kormány. Egész Európában az adók emelésével reagáltak a válságra, amelyből a magyar kormány sem maradhatott ki. Ennek ellenére úgy tűnik, lassan versenyképes lesz az adórendszerünk. Ha ezt az évet kibírja az adórendszer, jövőre már kevesebb feszültségre kell számítani – vélekedett. Pozitívumként fogható fel, hogy a felmérések alapján a vállalkozók nem látják olyan sötéten a helyzetet, mint 2008 őszén vagy a mélyponton, 2009 tavaszán – fűzte hozzá.

Reális veszély azonban, hogy a nemzetközi nyomásnak végül kénytelen lesz engedni a kormány, s a különadóval sújtott területen jelenleg létező monopol közeli helyzet továbbra is fennmarad – vélekedett, hozzátéve: sajnálatos, hogy a pályázati rendszer egyszerűsítéséről, a kifizetések gyorsításáról szóló kormányzati hírek dacára a vállalkozók nem érzékelnek javulást a pályáztatásban. Minden erőfeszítés ellenére az országban megtelepülő fejlett iparhoz kevéssé tudnak közvetlen beszállítóként kapcsolódni a magyar vállalkozások, így a magyar ipar ma döntően összeszerelés – fejtette ki, hangsúlyozva: a kormány gazdasági stratégiájában lefektetett jó elvek egyelőre nem alkotnak olyan programrendszert, amely segítené az ország újraiparosítását, a munkahelyek számának növekedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.