Németh Dávid az MNO-nak elmondta, hogy a forint „megtesztelte” a héten a 286-os szintet az euróval szemben, de rögtön vissza is pattant erről a „technikai ellenállási szintről”. Az ING vezető elemzője szerint rövid távon inkább felfelé mehet a trend: „az euróval szemben a 290–292-es árfolyamsáv tűnik reálisnak”. A szakértő szerint jó piaci hangulat esetén a forint visszaerősödhet a 286-os árfolyam közelébe, de ezt a szintet „erős támasznak” látja.
Az Európai Bizottság javaslata, mely szerint befagyasztanák a Magyarországnak szánt támogatási pénzek egy részét, „nem gyakorolt számottevő hatást, szerepe semleges volt az árfolyamokra nézve”.
A kötvénypiacokra továbbra is a közelgő IMF-tárgyalások vannak hatással. A várható megegyezés a Nemzetközi Valutaalappal már korábban beárazódott a kötvényhozamokba, s ezek távozni látszanak a hozamszintekből Németh szerint. Hosszabb távon az államadósság finanszírozására ilyen magas kamatok mellett nehezen tartható, s ez a költségvetésre nézve sincs jó hatással.
Konkrétumokra várva
„Egyre inkább konkrétumokat vár a piac” – mondta az elemző, majd hozzátette, hogy „új hírek nélkül nem tud erősödni a forint sem”, valamint az állampapírok hozamszintjei sem mérséklődnek. Németh szerint a piacra negatív hatással vannak a likviditási és finanszírozási kockázatok mellett az uniós konfliktusok is, mely „nem tesz jót piaci bizalomnak”.
Jelenleg alapkamatot sem tud csökkenteni a jegybank. Az ING elemzője szerint ennek főleg „országspecifikus kockázatai” vannak. Ugyanakkor ha stabilizálódik a külső környezet és a forint árfolyama is – közel 280 forintos euróárfolyamon –, akkor talán a jegybank is kamatvágásra szánhatja el magát.
Spekulánsok repítették a forintot
Odor Tamás szerint az elemzői oldalon mára már úgy látják, hogy „a jelentős forinterősödés a spekulánsoknak köszönhető”, akik a magyar fizetőeszköz erősödésére játszottak. Korábban az IMF-tárgyalások pozitív kilátásainak tulajdonították az erős a forintot. Ugyanakkor ennek a részletei még nem tisztázottak a GlobalFX vezető elemzője szerint: „még kétségesek, hogy milyen feltételek mentén állapodunk meg a valutaalappal”.
Természetesen – a spekulánsok mellett – a piaci tendencia is megmutatkozott az árfolyamokon Odor szerint, aki rövid távon a 290 forint körüli euróárfolyamot valószínűsíti. Tovább „lazíthatna a forint árfolyamán” Japán is. A távol-keleti ország ugyanis 50 milliárd dollárt adhat az IMF-nek válságkezelésre, mely pozitívan hatna a piaci bizalomra.
Súlytalan hitelminősítők
Az elemző szerint a forint árfolyama az euróval szemben „legoptimistább esetben 285-ig mehet el, talán 283-ig is”. Bár ehhez Odor szerint az kell, hogy „tényleg minden jól alakuljon”. Negatív hírek esetén ugyanakkor ismét feljebb kúszhat az euró ára. Például a Moody's a héten kilátásba helyezte több kelet-európai bank leminősítését – köztük a magyar Erstét is.
„Ez semmiképp se tenne jót, de a piacok ma már úgy állnak hozzá, hogy tudomásul veszik a hitelminősítők döntését, s néhány forintot elmozdulnak az árfolyamok” – mondta Odor. Egy évvel korábban még „leszakadt a piac” egy-egy leminősítés hallatán, mára azonban mondhatni hozzászoktak a piacok a sűrű hitelminősítői döntésekhez.
A támogatási pénzek befagyasztása gyengíthet az árfolyamon
Odor szerint a Kohéziós Alap megnyirbálása „érzékenyen érintheti az árfolyamot is”, s a vezető elemző szerint akár a 295–300-es sávba gyengülhet a forint az euróval szemben. A szakértő szerint erre kicsi az esély, ugyanis jelenleg csupán „verbális karate” zajlik a magyar kormány és az EU között. Utóbbi így próbálja javítani pozícióit a közelgő IMF-tárgyalásokra. „Amibe mindkét fél kapaszkodhat jelenleg, azok a célszámok, melyek az unió szerint nem, a kormány szerint viszont teljesülnek” – tette hozzá.
A várható IMF-megállapodás mozgatja a kötvénypiacot is, ugyanis a második negyedévre megszülethet az egyezmény Odor szerint. Ezután alakulhat ki majd újabb trend a hozamszintekre, melyek az optimistább elemzők szerint csökkenhetnek, míg a pesszimistábbak szerint maradnak a jelenlegi magas kamatok.