Emlékeztetett arra, hogy a diákigazolványokat, amelyeket a kilencvenes évek közepe óta az Állami Nyomda gyártott hosszú távú keretszerződés alapján, egy kormánydöntés nyomán már a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában lévő Pénzjegynyomda Zrt. készíti. A nyomdatársaság erre a projektre technológiát és fejlesztéseket épített – mondta Zsámboki Gábor, hozzátéve: ezek a jövőben is eredményt hoznak, hasznosulnak, csak éppen más kártyatermékekben, illetve nemsokára a mobiltelefonokban.
Nehezíti az Állami Nyomda mint a Sodexo gyártójának helyzetét a hazai utalványszektor változása is. Az Erzsébet-utalvány átalakította a piacot. Bár a társaság nyolc országba szállít ilyen utalványt, a változás mégis érzékenyen érinti.
A kereskedelmi és az államigazgatási ügyfelek, különösen a múlt év második felében, visszafogták a megrendeléseiket, s ez hatással volt az Állami Nyomda 2011. évi gazdálkodására is. A vezérigazgató számokat nem közölhetett, mert tőzsdei társaság lévén ezt csak a tőzsdei gyorsjelentésben, várhatóan február végén tehetik meg, de megjegyezte, hogy „a profit elmarad a várakozásoktól, míg az árbevétel oldalán nagyobb problémát nem látni”.
A helyzet kezelésére horizontális és vertikális reorganizációt kell a cégcsoportnak végrehajtani. „Küzdelmes év elé néz a társaság” – fogalmazott Zsámboki Gábor. Az ügyfelek visszavettek a drágább szolgáltatásokból, amelyek a nagyobb hozzáadott értéket képviselik. A minimálbér emelése, az energiaár alakulása és a gyenge forint sem hatott kedvezően, utóbbit a múlt év második felében a bővülő export már nem tudta fedezni.
A fejlesztésbe menekülnek
Ebben a helyzetben az Állami Nyomda csak egyetlen dolgot tehet: fejleszt – hangsúlyozta. A cég hosszabb távú kilátásai továbbra is jók; az okmánybiztonsági fejlesztések mellett nemrég új tevékenységbe kezdett a nyomda, részt vesz a mobilfizetési rendszerekben mint tsm (trusted services manager – megbízható szolgáltatási menedzser).
A mobiltárca az alkalmazások révén képes szinte mindenben helyettesíteni a pénztárcát, legyen szó bankkártyáról, hűségkártyáról, közlekedési jegyről, bérletről, utalványról vagy belépőkártyáról. Az Állami Nyomda tsm-ként a tranzakciókhoz kapcsolódó adatáramlás biztonságát garantálja, amelyhez – hasonlóan a kártyagyártáshoz – szigorú nemzetközi minősítések megléte szükséges, így erre a piacra igen magas a belépési korlát.
A mobilpénztárcában óriási potenciál van, hiszen a bonyolultabb tranzakciók is egy lépésben lebonyolíthatók vele. A vásárlási kupon esetében például egyszerre történhet a fizetés, a hűségpontok felírása és a kupon árának elszámolása. Az első kereskedelmi rendszer várhatóan már az idén működésbe lép, mondta a vezérigazgató, hozzáfűzve: számos kísérleti projekt fut, sikerrel kecsegtetve.