Majdnem 20 százalékkal emelik a minimálbért

Emeli a minimálbért 19 százalékkal a kelet-kínai Santung tartomány, Sanghaj 13 százalékról döntött – jelentették be kedden. Tavaly Kína 24 tartományában, illetve autonóm területén és tartományi jogú városában átlagosan 22 százalékos volt az emelés mértéke.

PK
2012. 02. 28. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntést Santungban a megélhetés drágulásával indokolják, illetve a tartomány vonzóbbá kívánja tenni a térséget a munkakeresők számára. A teljes munkaidős dolgozók esetében a havi legkisebb fizetés 950, 1100, illetve 1240 jüan (33 ezer, 38 ezer és 42 500 forint) lesz a terület fejlettségétől függően.

A tartományi kormányzat tervei szerint 2015-ig évente legkevesebb 13 százalékkal fogják emelni a fizetéseket, ezzel is elősegítve a jövedelemkülönbségek csökkentését. Ez a mérték megegyezik az országos előirányzattal.

Kínában 2011-ben 5,4 százalékos volt az infláció, ami 11,8 százalékos élelmiszerár-emelkedést takar. A nehezedő megélhetés mellett az ország egyes területein munkaerőhiány jelentkezett, ami az elmúlt két évben befolyásolta a piaci mozgásokat; verseny kezdődött – különösen – a szakképzett munkaerőért.

A 13 milliós dél-kínai Sencsen városban például az idén 13,6 százalékkal, 1500 jüanra (51 500 forint) növelték a minimálbér összegét, ami jelenleg országosan a legmagasabb. Céljuk egyértelműen a helyi munkaerőigény kielégítése, a foglalkoztatás fenntartása, bővítése.

A 23 milliós Sanghaj város – a kormányzat honlapján kedden közzétett információk szerint – április hónaptól ugyancsak 13 százalékos emelésről döntött, amivel 1450 jüanra (50 ezer forint) nő a legkisebb fizetés összege. 1993, a minimálbér rendszerének bevezetése óta ez a városban a 19. korrekció.

A közel húszmilliós Peking január elsején jelentette be 8,6 százalékos minimálbér-emelését, s ezzel a fővárosban 1260 jüan (43 ezer forint) lett a minimálbér.

A belső, nyugati területek iparosodásával a keleti partvidék hagyományos gyártó központjai veszítettek vonzásukból, hiszen, aki teheti, az a lakóhelye közelében keres munkát. E helyzetben csak a magasabb bérrel lehet az embereket távolabbra csalogatni.

Kínában a munkaképes korúak száma az elmúlt három évtizedben 2,5 százalékkal emelkedett, ám a demográfiai átalakulás következtében e réteg ma alig bővül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.