A döntést Santungban a megélhetés drágulásával indokolják, illetve a tartomány vonzóbbá kívánja tenni a térséget a munkakeresők számára. A teljes munkaidős dolgozók esetében a havi legkisebb fizetés 950, 1100, illetve 1240 jüan (33 ezer, 38 ezer és 42 500 forint) lesz a terület fejlettségétől függően.
A tartományi kormányzat tervei szerint 2015-ig évente legkevesebb 13 százalékkal fogják emelni a fizetéseket, ezzel is elősegítve a jövedelemkülönbségek csökkentését. Ez a mérték megegyezik az országos előirányzattal.
Kínában 2011-ben 5,4 százalékos volt az infláció, ami 11,8 százalékos élelmiszerár-emelkedést takar. A nehezedő megélhetés mellett az ország egyes területein munkaerőhiány jelentkezett, ami az elmúlt két évben befolyásolta a piaci mozgásokat; verseny kezdődött – különösen – a szakképzett munkaerőért.
A 13 milliós dél-kínai Sencsen városban például az idén 13,6 százalékkal, 1500 jüanra (51 500 forint) növelték a minimálbér összegét, ami jelenleg országosan a legmagasabb. Céljuk egyértelműen a helyi munkaerőigény kielégítése, a foglalkoztatás fenntartása, bővítése.
A 23 milliós Sanghaj város – a kormányzat honlapján kedden közzétett információk szerint – április hónaptól ugyancsak 13 százalékos emelésről döntött, amivel 1450 jüanra (50 ezer forint) nő a legkisebb fizetés összege. 1993, a minimálbér rendszerének bevezetése óta ez a városban a 19. korrekció.
A közel húszmilliós Peking január elsején jelentette be 8,6 százalékos minimálbér-emelését, s ezzel a fővárosban 1260 jüan (43 ezer forint) lett a minimálbér.
A belső, nyugati területek iparosodásával a keleti partvidék hagyományos gyártó központjai veszítettek vonzásukból, hiszen, aki teheti, az a lakóhelye közelében keres munkát. E helyzetben csak a magasabb bérrel lehet az embereket távolabbra csalogatni.
Kínában a munkaképes korúak száma az elmúlt három évtizedben 2,5 százalékkal emelkedett, ám a demográfiai átalakulás következtében e réteg ma alig bővül.

Csillagjegyek, akiknek csodás nyaruk lesz