„A magyar gazdaság lemarad a régióhoz, s önmagához képest is” – mondta Vértes András, a GKI elnöke, majd hozzátette, hogy erőteljes recesszióval kell számolni. A GKI idei prognózisa alapján 1,5 százalékkal fog mérséklődni a GDP. Vértes szerint voltak pozitív és negatív fejlemények is az elmúlt időszakban: „összességében úgy ítéltük meg, hogy nem kell változtatnunk a korábbi prognózisunkon”.
A lakossági fogyasztás 2,5 százalékkal csökken 2012-ben a GKI szerint. Vértes elmondta: az alacsonyabb jövedelműek körében az adójóváírás kivezetése, míg a magasabb jövedelemmel rendelkezőknél a végtörlesztések likviditásra gyakorolt szívóhatása miatt csökken a kereslet. A gazdaságkutató úgy véli, idén 4 százalékkal csökkennek a beruházások is, mely Vértes szerint a banki hitelezési szándékra is rossz hatással van.
„A költségvetés 4-5 százalékos deficittel rendelkezett tavaly a magánnyugdíjpénztárak nélkül, ezért az idén kiigazításra kényszerült emiatt” – mondta Vértes, aki hozzátette: további, 0,7-1 százalékos kiigazításra lesz szükség a túlzottdeficit-eljárás miatt. A GKI 2,9 százalékos költségvetési hiányt prognosztizál 2012-re.
Tovább javulhat a külgazdasági egyensúlya az országnak. „Ebben nagyon jók vagyunk” – mondta Vértes, majd hozzátette, hogy az idén akár a 9 milliárd eurót is elérheti a külkereskedelmi mérleg. A pénzromlást illetően a cég elnöke elmondta, hogy 5,3 százalékos átlagos inflációt várnak az idén.
„A piac ki fogja kényszeríteni az IMF-megállapodást”
A régióban – s egy-két országot leszámítva az egész unióban – Magyarországon a legrosszabb az alapkamat, valamint az állampapírok hozamai is rendkívül magasak. Vértes elmondta, hogy a „jogbiztonság és előreláthatóság hiánya bizalmi válságot” idézett elő, mely miatt nem jön hazánkba befektető, s elszivárog a tőke az országból.
Vértes állítja: ha sikerül majd megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal, akkor a „tavaly év véginél erősebb lehet a forint árfolyama”, mely miatt csökkenhet az államadósság is. „A piac ki fogja kényszeríteni az IMF-megállapodást”, mely piac kezd egyre „bizalmatlanabbá válni” Magyarországgal szemben. „Az ezzel kapcsolatos jelzések egyértelműnek tűnnek” – tette hozzá Vértes.
A túlzottdeficit-eljárás, valamint a különböző kötelezettségszegési eljárások miatt komoly előfeltételei vannak a megállapodásnak. Vértes elmondta, hogy az EU elvárja a „jogbiztonság és kiszámíthatóság érdekében” a jegybanktörvény problémáinak megoldását. A kormány elkötelezett, ugyanis már többször kijelentették, hogy „nem fognak kohéziós forrásokat elvenni jövőre Magyarországtól”.
Ugyanakkor „a piacnak nem lesz elég” a túlzottdeficit-eljárásban rögzített elvárások teljesítése. Vértes szerint a kormány ezzel szemben úgy véli, hogy ez bőven elegendő lenne. „Ezzel a magyar kormány jegyet vesz a hullámvasútra” – mondta a GKI elnöke, s hozzátette, hogy ebben „óriási a kockázat”. IMF-szerződés esetén maximum 4 százalékos kamaton finanszírozhatná hazánk az adósságállományát, s emiatt Vértes lényeges javulást vár a államkötvénypiacokon is.
A GKI szerint az idei első negyedév „megdöbbentően rossz adatokat hozhat”, mely „konjunkturális ügy”, s ennek semmi köze az IMF-megállapodás körüli huzavonára. A cég 2013-ra 1,5 százalékos növekedést prognosztizál.