Kovács Levente a hazai pénzügyi-gazdasági élet képviselőinek részvételével zajló VI. Pécsi Pénzügyi Napok keretében a devizahitelezés hatásairól és következményeiről tartott előadásában hangsúlyozta: a pénzügyi szektor európai beágyazottsága biztosítja a stabilitást, a tőkemegfelelést és a likviditást. Kiemelte: a pénzügyi szektor erős és kész a reálszféra kiszolgálására. Ezzel együtt a hitelpiacon lassú növekedés prognosztizálható, míg a külső likviditás bevonása szűkül, ezáltal a hitel/betét arány biztosan változni, javulni fog.
„Meg kell becsülni a lassú gazdasági növekedést, a zéró növekedés is már eredmény, amiért keményen kell dolgozni” – jegyezte meg a főtitkár.
Csökken a sérülékenység
A kormány és a bankszövetség adósmentő intézkedéseinek köszönhetően jó esély van rá, hogy az év végére csökken a hitelük törlesztésére képtelenek száma – mondta el a pécsi eseményen Balogh László, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) alelnöke.
Balogh László hozzátette: az újabb árfolyamgát és a kilencven napon túli tartozással rendelkező adósokat érintő intézkedések megállítják a nem fizető adósok számának emelkedését, az év végére pedig számuk lassú csökkenésnek is indulhat.
A PSZÁF alelnöke előadásában kitért rá: a kormány adósmentő intézkedéseivel a magyar devizaadósok kilencven százaléka részesülhet enyhítésben valamilyen formában. Mindez azt jelenti, hogy Magyarország devizakitettsége a jövőben csökkenni fog, ez pedig mérsékli a bankrendszer, a hitelezettek és az ország sérülékenységét is.