Az év második felétől erősödhet a forint

2012 második felétől mérsékelten erősödhet a forint, míg jövő év elején három százalékra csökkenhet az infláció.

TK
2012. 03. 29. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB új inflációs előrejelzése az idei átlagos inflációt a korábbi 5 százalékról 5,6 százalékra, a jövő évit a korábbi 2,6 százalékról 3 százalékra emelte. (A GDP-növekedési prognózis gyakorlatilag változatlan a korábbihoz képest: 2012-re 0,1, a jövő évre vonatkozóan 1,5 százalék.)

Amennyiben a makrogazdasági mutatók a mostani előrejelzés mentén alakulnak, és az ország kockázati megítélése az év felétől javul, akkor az MNB stábjának véleménye szerint az alapkamat az utolsó negyedévtől csökkenhet – közölte Virág Barnabás.

Az MNB előrejelzése szerint idén a GDP-arányos államháztartási hiány a kormány által tervezett tartalékok zárolása esetén 3,1 százalék lesz, és a már bejelentett további intézkedések nyomán 2,9 százalékra csökken, így a konvergenciaprogramban vállalt idei 2,5 százalékos hiánycél eléréséhez további 0,4 százalékos megtakarításra van szükség, ami 100-110 milliárd forintot jelent.

A gazdasági folyamatokat elemezve Virág Barnabás elmondta: a növekedés forrása az export marad, a belföldi keresletben nem lehet fordulatra számítani. Ez azt jelenti, hogy a háztartások fogyasztása idén 0,9 százalékkal csökken, jövőre 0,2 százalékkal nő, miközben a beruházások 2012-ben 1,4 százalékkal visszaesnek, ezen belül a magánberuházások 1,9 százalékkal mérséklődnek.

Az MNB vezető elemzője megjegyezte, hogy a GDP-arányosan 14-15 százalékos beruházási ráta történelmi összehasonlításban is aggasztóan alacsony, feltörekvő országokban 20 százalék feletti rátákat mérnek.

Bár az MNB stábja némileg visszafogta az idei exportbővülési mutatóját, a korábbi 6,3 százalékról 5,8 százalékra, ezzel együtt az importmutatókat is csökkentette 5,5 százalékról 4,6 százalékra, így a GDP-re ható nettó export előrejelzése 1,2 százalékra nőtt a korábbi 0,8 százalékról.

Munkapiaci elemzésében az MNB stábja azt jelezte, hogy a nemzetgazdaság egészében a bruttó átlagkereset idén 3,1 százalékkal nő, a versenyszférában 6,5 százalékkal. A stáb véleménye szerint 5 százalék feletti infláció mellett a bruttó bérek 2012-ben a minimálbér-emelés nélkül közel 4 százalékkal emelkednének. A bérkompenzáció igénybevételével az érintett vállalatok bérköltsége ennél egy százalékponttal nagyobb mértékben, 5 százalékkal emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.