Fejenként fél tonna szemetet termelünk évente

Személyenként 502 kilogramm kommunális hulladék képződött 2010-ben az Európai Unióban, Magyarországon ennél kevesebb, 413 kiló termelődött.

tt
2012. 03. 27. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 486 kilogramm kezelt hulladék 38 százalékával területet töltöttek fel, 22 százalékát elégették, 25 százalékát újrahasznosították, és 15 százalékát komposztálták az uniós országokban.

A képződött kommunális hulladék mennyisége nagy szórást mutat. A legtöbb, személyenként 760 kilogramm Cipruson termelődött, a második helyen Luxemburg áll, majd Dánia és Írország következik. A legkevesebb, 400 kilogramm alatti mennyiség Litvániában, Szlovákiában, Romániában, Csehországban, Lengyelországban, Észtországban és Lettország keletkezett. Utóbbi országban egy fő csupán 304 kilogramm kommunális hulladékot termelt.

A hulladékkezelési módszerek is erősen különböznek országonként. Bulgáriában, Romániában, Litvániában és Lettországban a kezelt hulladék közel egészét területfeltöltésre használják, Dániában az elégetett hulladék aránya a legnagyobb, 54 százalék. Az újrahasznosítás Németországban a legnagyobb arányú – a kezelt hulladék 45 százalékát újrahasznosítják –, majd Belgium és Szlovénia következik, 40, illetve 39 százalékkal. Ausztriában az újrahasznosítás és a komposztálás együttes aránya 70 százalék.

Az Eurostat rendelkezésére álló adatok szerint Magyarországon a képződött kommunális hulladékot teljes egészében kezelik: 69 százalékát területfeltöltésre használják, 10 százalékát elégetik, 18 százalékáét újrahasznosítják, 4 százalékát pedig komposztálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.