Az előterjesztő, Kéki Zoltán címzetes főjegyző szóbeli kiegészítésében megerősítette: az alapelv nem változott, azaz „akinek több van, az többet fizessen, vagyis a multik vállaljanak nagyobb részt a közterhek viseléséből„, a kisebb adóalanyokat azonban az önkormányzat mentesítené a magasabb adóterhek alól.
A módosítást kezdeményező előterjesztést az eddig beérkezett építményadó-bevallások több mint felének értékelés után, a vállalkozásokkal egyeztetve terjesztette a közgyűlés elé – mondta Kéki Zoltán, hozzátéve: a kereskedelmi funkciók vonatkozásában ilyen megkülönböztetésre azért nem tett javaslatot, mert azok egységesen 300 négyzetméter fölött kiemelt adókulcs szerint adóznak.
A mostani módosítás nem érinti a hitelintézetek, pénzintézetek, biztosítótársaságok, a távközlési tevékenységet végző, az áram- és gázszolgáltató cégek és üzemanyagtöltő állomások irodáit.
A közgyűlés egyúttal – az eddigi fizetési halasztás vagy részletfizetés engedélyezése mellett – egy 30 millió forintos kölcsönkeretről is döntött, ebből azoknak a bajba jutott vállalkozásoknak segítenek két évre szóló kamatmentes kölcsönnel, amelyek igazoltan a helyi adók emelésének hatására kerültek kilátástalan helyzetbe.
A közgyűlés jelenlévő tagjai közül 13-an – a Fidesz–KDNP 11, valamint a Jobbik és az LMP egy-egy képviselője – igennel szavaztak az építményadóról szóló rendelet módosítására és a kölcsönkeret létrehozására, egy szocialista képviselő tartózkodott.
Szita Károly fideszes polgármester módosító indítványát, hogy hozzák nyilvánosságra az önkormányzatnak tartozó vállalkozások listáját, a testület egyhangúlag elfogadta.
A napirend tárgyalása során Pintér Attila (MSZP) jelezte, hogy mivel szerinte „nagyon távol van ez az előterjesztést azoktól a lehetőségektől, amit egyébként a vállalkozók túlnyomó többsége megfogalmazott”, nem támogatja az elfogadását.
Csutor Ferenc (Fidesz–KDNP) ugyanakkor azt hangsúlyozta: „óriási lépést„ tettek a kisvállalkozások adóterheinek csökkentése érdekében. Az adórendelet ellen tiltakozó vállalkozókból alakult Kaposvári Cégszövetségről azt mondta: „vállalkozói köntösbe bújtatott politikai támadás a várossal szemben”. A tanácsnok úgy fogalmazott: „nem csak akkor kell sorba állni, amikor kapunk, hanem akkori is, amikor a város költségvetését támogatni kell„.
Kaposvár közgyűlése 2011-re négyzetméterenként egységesen 390 forintban határozta meg az építményadó mértékét. Ezt változtatta meg a közgyűlés a múlt év decemberi határozatával 800, illetve 1655 forintra a 300 négyzetméter alatti, illetve az azt meghaladó területre vonatkozóan.