Az újonnan folyósított kölcsönök kamatai főleg azért emelkednek meg, mert a bankok elsejétől már csak referenciakamathoz kötött, vagy kifejezetten hosszú, 5-10 éves kamatperiódusú hiteleket kínálhatnak. A pénzintézetek indoklása szerint ez a törvényi változtatás évekre vagy akár az egész futamidő idejére befagyasztja a rátákat, így időközben a pénzintézetek nem reagálhatnak a változásokra.
Tanács pesszimistáknak és optimistáknak
Gergely Péter, a BankRáció.hu portál elemzője lapunknak elmondta: a hosszú kamatperiódusú hiteleket elsősorban azoknak az ügyfeleknek érdemes igénybe venniük, akik úgy gondolják, hogy a gazdaság helyzete a következő években rosszabb lesz, ezért a most érvényes kamatok a következő néhány évben kifejezetten jónak számítanak majd. Aki viszont úgy gondolja, hogy a helyzet egy-két éves távon javulni fog, annak inkább a referenciakamathoz kötött konstrukciókat érdemes választania, mivel a kamatok csökkenését az effajta hitelek rátái viszonylag gyorsan követik.
A szakember ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy kamatperiódusok a referenciakamathoz kötött hitelek esetében is léteznek. Egy féléves periódus például azt jelenti, hogy a kölcsön kamatát hat hónaponként igazítják hozzá a referenciakamat változásaihoz. Gergely Péter egyébként azon a véleményen van, hogy nem érdemes túl rövid kamatperiódust választani, mert azokon a referenciaráta minden rezdülését megérzik az adósok. A háztartások számára a hat hónapos vagy egyéves periódusok tűnnek a legkézenfekvőbbnek.