Hozzátette, mindez egy közel 90 százalékos uniós támogatású, összesen 1,1 milliárd forintos fejlesztés eredményeként, az e-közigazgatás részeként valósul meg.
Magyarországon 390 első fokú és 20 másodfokú építésügyi hatóság működik: a járási rendszerre való áttéréssel ezek száma a felére csökken, miközben az építésügyi hatósági feladatok az önkormányzati jegyzők hatásköréből állami kézbe kerülnek.
Az így felszabaduló szakembereket várhatóan az építésügyi felügyeletek alkalmaznák majd – mondta a helyettes államtitkár.
A hivatalos nevén az Építésügyi Hatósági Engedélyezési Eljárást Támogató Elektronikus Dokumentációs Rendszer (röviden ÉTDR) indulásától a kormányablakon keresztül érhető el. A tervező itt tölti ki az engedély iránti kérelmet, és mellékeli hozzá a terveket. Az eljárást már az is gyorsítja, hogy az összes melléklet nélkül nem fogadja el a rendszer a kérelmet, így nem lesz szükség hiánypótlásra.
A rendszerben nem mozognak iratok, a szakhatóságok is a központi helyről, elektronikusan jutnak hozzá a tervekhez, és így közlik véleményüket az építésügyi hatósággal. A másodfokú eljárás szintén elektronikus lesz.