A második reaktorblokk két fő szivattyújának egyikében a tengelytömítési rendszerben észleltek meghibásodást, ezért a kezelőszemélyzet a blokk leállítása mellett döntött. A hermetikusság helyreállításához, a javítási munkálatokhoz meg kell várni, hogy az egész rendszer lehűljön, s ezért ehhez „néhány napra lesz szükség” az Axpo közleménye szerint.
Svájc – német példát követve – tavaly nyáron úgy határozott, hogy lemond az atomenergia hasznosításáról. Az alpesi országban öt atomreaktor üzemel négy különböző helyszínen – az országban kitermelt árammennyiség 39 százalékát adják –, s valamennyi az ország német ajkú vidékén található. Beznauban két reaktor (Beznau 1 és Beznau 2) termel áramot, Gösgenben, Mühlebergben és Leibstadtban egy-egy reaktor található. A tervek szerint 2034-ig zárják be őket.
Éppen egy hónapja szólították fel svájci atomenergia-ellenes csoportok a berni kormányt, hogy zárja be az 1969 óta üzemelő Beznau erőművet, amelyet elavultnak tartanak. A német határtól 10 kilométerre fekvő létesítmény rövidesen a világ legrégebbi nyomottvizes atomerőműve lesz, amint a nyugat-angliai Oldburyben lévő erőművet bezárják. A környezetvédő és baloldali pártok által kezdeményezett kampány arra hivatkozik, hogy az erőmű számos biztonsági hiányossággal küszködik: megbízhatatlan a vészhelyzeti áramellátás, a reaktorfedélen és az acélburkolaton pedig repedések mutatkoznak.
Az Axpo energiakonszern nem ért egyet a bírálattal: „Az Axpo számára a biztonság mindennél előrébb való” – nyilatkozta a cég egyik illetékese. A vállalat 700 millió svájci frankot (170 milliárd forintot) készül beruházni az atomerőműbe, többek közt egy új vészhelyzeti áramszolgáltató létesítésére.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével