Mi kell ahhoz, hogy hazánk a „Nyugat kapuja” legyen?

Komoly gazdasági lehetőségeket rejt a magyar–kínai kapcsolat, ezek kiaknázására azonban magyar részről további jelentős lépésekre van szükség – mondta Pető Ernő.

PR
2012. 03. 27. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A logisztikai szakember elsősorban Magyarország földrajzi elhelyezkedéséből adódó előnyeit emelte ki a gazdasági kapcsolatok potenciális fejlesztésének területeként. Az ország kereskedelmi gócponttá válását illetően megjegyezte ugyanakkor, hogy jelentős beruházásokra van szükség: ahhoz, hogy Magyarország a „Nyugat kapujává” válhasson, meg kell teremteni a megfelelő logisztikai környezetet és szolgáltatásokat. Ezt szerinte „a kínaiak egyelőre jobban akarják”, mint a magyar fél, ezért e területen további jelentős befektetésekre van szükség.

Pető Ernő komoly lehetőséget lát a gyártás és összeszerelés területén is. Az EU-ban 52 százalékos uniós hozzáadott érték kell ahhoz, hogy egy termék hazai árunak minősüljön, és mentesüljön a vámok és illetékek alól, így magyarországi üzemek létesítésével a kínai cégek megszabadulhatnának ezen terhektől – mutatott rá. Ezzel ráadásul nemcsak az EU-ba, de uniós termékként további piacokra – például az Egyesült Államokba – exportálhatnának a kínai befektetők a hazainál kedvezőbb vámtarifák mellett.

A kétoldalú kapcsolatok mélyítésének potenciális területeként jelölte meg továbbá az infrastruktúra-fejlesztést, az autóbuszgyártást, a gyógyszeripari kutatást, a mezőgazdasági rendszerek exportját, a környezetvédelmi és víztisztítási rendszerek kivitelét, valamint a luxuscikkek iránt Kínában egyre növekvő kereslet kiaknázását is.

Kína külgazdaság-politikáját illetően elmondta, az ország „nem gyarmatosító”, elsősorban szolgáltatásokat, kapcsolatrendszert és piaci részesedést kíván vásárolni Európában. A kínai befektetések fő célállomása azonban továbbra is a kelet- és délkelet-ázsiai térség. Az Európába irányuló kínai működőtőke-befektetések értéke 32 milliárd euró, amely bár 69 százalékos növekedést jelent, elmarad az Ázsiába irányuló 185 milliárdtól.

Kína magyarországi befektetései a BorsodChem megvétele előtt 800 millió euróra rúgtak, a gyógyszeripari vállalat felvásárlása azonban további egymilliárddal növelte ezen összeget. A kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat illetően kiemelte, hogy a magyar export 11,4 százalékos növekedési üteme jóval meghaladja a Kínából érkező importét. Ugyanakkor a Kínából érkező behozatal továbbra is a magyar kivitel három és félszeresére rúg.

„Meg kell tölteni tartalommal”

A tavaly nyáron kötött 12 magyar–kínai gazdasági megállapodással kapcsolatban Pető Ernő hangsúlyozta: azok jelentőségét az adja, hogy a legmagasabb politikai szinten köttettek, ugyanakkor azok keretegyezmények, amelyeket „meg kell tölteni tartalommal”. Az eddigi tapasztalatok kapcsán kiemelte, hogy a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Kínai Kereskedelmi Kamara közti együttműködés magyar részről már megkezdődött, és a BorsodChemben eszközölt befektetés is jelentős, azonban a további területeken nem sok előrelépés történt.

A szakember szerint ennek oka, hogy a kínai fél konkrét, kidolgozott és megvalósítható projekteket vár, ezek előkészítése azonban magyar részről még nem történt meg. Bízik benne, hogy még azelőtt „meg tudjuk tölteni tartalommal a keretmegállapodásokat” a kínai fél által biztosított egymilliárd eurós – felső határ nélküli – hitelkeret felhasználására, hogy „leperegne a homokóra”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.