Mindenkit megleptek a magyarok

Egyes elemzések a fogyasztói piac kisebb vagy nagyobb mértékű zsugorodásával számoltak, ezekre azonban a január rácáfolt.

BL
2012. 03. 26. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint az idén januárban a kiskereskedelmi termékforgalom volumene 0,6 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest; ezzel Magyarország azon 12 uniós tagállam között volt, ahol növekedést regisztráltak 2011 első hónapjához képest – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca kiemeli: a kiskereskedelmi bővülés főként a nagy súlyú élelmiszer- és élelmiszer jellegű, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek forgalomnövekedésének köszönhető.

Segített a devizahitelesek megmentése

Az OKSZ közleményében hangsúlyozza, hogy döntő tényező lehet a fogyasztói bizalom erősödése azzal összefüggésben, hogy a devizahitelesek végtörlesztési lehetőségei és a 2012-ben belépő új árfolyamgát enyhítette a feszültséget a piacon, kiszámíthatóbbá vált az érintett családok pénzügyi helyzete.

A szövetség kiemelte, hogy annak ellenére nőtt a fogyasztás, hogy az adóváltozások és egyes költségek év eleji emelkedése rövid időn belül megjelentek a fogyasztói árakban, a vásárlók viszont januárban még csak az előző évinek megfelelő nagyságú fizetésüket költhették el. A közlemény kiemeli, hogy bár az inflációval összevetve csökkent a reálkereset, mégis nőtt a megvásárolt árumennyiség.

Az ár marad a döntő

A jövőre nézve a kereskedelmi szövetség úgy látja, hogy a vásárlási szokásokban a döntő tényező a fogyasztói ár lesz továbbra is, a vásárlók elsősorban az olcsóbb termékeket és vásárlási lehetőségeket fogják keresni. Úgy vélik, hogy a devizahitelesek megsegítésének pozitív hatásai főleg az év második felében erősödnek majd fel. További fontos kérdés az OKSZ szerint, hogy mennyi pénzt húz majd ki a zsebekből az átlagosnál nagyobb drágulás. Szerintük a nemzetközi környezet a gazdaság általános helyzetén keresztül hat majd a háztartások fogyasztására.

2012 januárjában egyébként 561 milliárd forintot költöttünk az áruházakban, 43 milliárd forinttal többet, mint egy évvel korábban, ez 8 százalékos folyóáron számított növekedés, ami részben a nagyobb fogyasztásra, részben az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulására vezethető vissza – teszik hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.